Marching Band Competition Results


Fall 2021 Texas Area High School Band Results
(Southwestern Region)

This page was last modified on Thursday, October 21, 2021

October 19th & 20th   |   October 12th & 13th   |   October 9th
October 2nd   |   September 25th   |   September 18th

If you have any Texas, Oklahoma, Arkansas, Tennessee, Louisiana or Mississippi band scores that you would like to see posted on this page, please format them as below, and send them by email to the Pageantry Webmaster or use our Scores Submission Form.

Tuesday, October 19th
North East Region Marching Contest (OSSAA)
-
Oologah, OK
School               Rating
CLASS 3A
Nowata                 2
Victory Christian      2
Oklahoma Union         1
Vinita                 2
Sequoyah (Claremore)   CO
Kellyville             1
Fairland               4
Morris                 1
Roland                 2
Luther                 2
Sperry                 1
Meeker                 1
Beggs                  1
Fairview               2

CLASS 4A
Inola                  CO
Dewey                  1
Mannford               1
Catoosa                1
Cleveland              1
Oologah                1
Wagoner                1
Miami                  1
Berryhill              1
Fort Gibson            1
Sallisaw               1
Skiatook               1
Pryor                  1

Wednesday, October 20th
South East Regional Marching Contest (OSSAA)
-
McAlester, OK
School               Rating
CLASS 2A
Canadian               2
Quinton                1
Gore                   2
Konawa                 1

CLASS 3A
Hartshorne             CO
Wilburton              2
Eufaula                1
Checotah               1
Henryetta              2
Coalgate               2
Atoka                  1
Holdenville            1
Antlers                1
Heavener               2
Panama                 2
Tishomingo             3
Pocola                 1
Sequoyah (Tahlequah)   1
Prague                 1
Bethel                 1
Kingston               1
Lexington              3
Idabel                 1
Pathways               3

CLASS 4A
Madill                 1
Pauls Valley           1
Broken Bow             1
McLoud                 2
North Rock Creek       2
Sulphur                3
Poteau                 1
Ada                    1
Hilldale               1
Stigler                1
Tecumseh               1

Tuesday, October 12th
South West Region Marching Contest (OSSAA)
-
Lawton, OK
School               Rating
CLASS 2A
Snyder                 1
Rush Springs           2
Maysville              2

CLASS 3A
Frederick              3
Cordell                3
Comanche               1
Washington             1
Community Christian    2
Lindsay                3
Purcell                1

CLASS 2A
Elmore City-Pernell    2

CLASS 4A
Chickasha              1
Cushing                1
Elk City               1
Lone Grove             2
Blanchard              1
Cache                  2
Dickson                CO
Plainview              2
Tuttle                 1
Davis                  2

Wednesday, October 13th
North West Region Marching Contest (OSSAA)
-
Enid, OK
School                 Rating
CLASS 2A
Waukomis                 1
Garber                   2
Pond Creek-Hunter        3
Pioneer-Pleasant Vale    2
Seiling                  2
Laverne                  2

CLASS 3A
Hennessey                2
Chisholm                N/S
Tonkawa                  1
Blackwell                2
Morrison                 3
Alva                     1
Perry                    1
Chandler                 1
Little Axe              N/S

CLASS 4A
Perkins-Tryon            1
Bethany                  1
Harrah                   2
Weatherford              1
Newcastle                2
Woodward                 2
Clinton                  2
Ringwood                 2

Back Red Bar Top
Saturday, October 9th
Dallas/Ft. Worth Regional (BOA)
-
Bedford, TX
Prelims
CLASS A
1st Whitesboro, TX
2nd Wills Point, TX
3rd Krum, TX

Visual - Whitesboro
G.E. - Whitesboro
Music - Whitesboro

CLASS AA
1st Princeton, TX

Visual - Princeton
G.E. - Princeton
Music - Princeton

CLASS AAA
1st Wakeland, TX
2nd Forney, TX
3rd Lone Star, TX

Visual - Aledo
G.E. - Forney
Music - Wakeland

CLASS AAAA
1st Flower Mound, TX
2nd Hebron, TX
3rd Marcus, TX

Visual - Flower Mound
G.E. - Flower Mound
Music - Hebron & Flower Mound

Finals
87.000 Flower Mound, TX
86.450 Hebron, TX
84.150 Marcus, TX
82.250 Keller, TX
82.150 Coppell, TX
81.550 L.D. Bell, TX
77.900 Wakeland, TX
77.300 Southlake Carroll, TX
76.400 Timber Creek, TX
75.200 Lone Star, TX
74.400 Forney, TX
73.650 Aledo, TX

Visual - Flower Mound & Marcus
G.E. - Flower Mound
Music - Hebron

Burleson Showcase (USBands)
-
Burleson, TX
OPEN / GROUP I
78.000 Elkhart
67.100 Nolan Catholic
66.400 Bishop Lynch

OPEN / GROUP II
83.100 Lamar (Arlington)	
80.700 Timberview
80.200 Crowley
78.400 Waco

OPEN / GROUP III
89.200 Byron Nelson
87.200 Burleson
83.300 Frisco
81.900 John Horn
81.900 Cleburne
79.800 Northwest (TX)
75.700 Joshua

OPEN / GROUP IV
81.800 Saginaw
78.100 Midway
74.900 Parkway

OPEN / GROUP V
84.700 Chisholm Trail

Yamaha Cup - Texas (USBands)
-
Converse, TX
OPEN / GROUP I
73.400 Burbank
66.800 Highlands
64.100 Memorial

OPEN / GROUP II
78.900 Legacy of Educational Excellence
74.600 McCollum
74.000 Crockett
72.400 Victoria East
72.300 Harlandale

OPEN / GROUP III
80.200 Earl Warren
79.800 Douglas MacArthur
77.200 Wagner
77.100 Victoria West
75.500 East Central

OPEN / GROUP IV
79.200 Copperas Cove
78.900 John Marshall (TX)

OPEN / GROUP V
84.400 William Howard Taft
83.100 Sandra Day O'Connor
82.000John Paul Stevens
77.400 Steele
76.500 James Madison

Liberty Hill Regional (USBands)
-
Liberty Hill, TX
OPEN / GROUP I
64.700 Caldwell

OPEN / GROUP II
77.000 Jarrell
76.900 Marble Falls
74.200 Salado
72.600 Lampasas
72.300 Manor New Tech
71.700 Manor
68.600 Academy

OPEN / GROUP III
80.100 Bryan
79.700 Lehman
77.600 San Marcos

OPEN / GROUP IV
84.600 William J. Brennan (TX)
83.600 Harker Heights
79.400 Cedar Creek
72.100 Shoemaker

OPEN / GROUP V
88.500 Johnson

1A-2A-3A Marching Championships (OBA)
-
Claremore, OK
Prelims
CLASS 1A
51.25 Oklahoma Union
39.50 Fairland
38.85 Rush Springs

CLASS 2A
71.70 Purcell
71.30 Washington
69.90 Morris
68.90 Perry
68.00 Adair
53.85 Idabel
52.30 Pocola
49.75 Alva
40.60 Roland
38.15 Lexington
36.65 Hennessey

CLASS 3A
72.10 Berryhill
62.15 Verdigris
61.60 Madill
60.00 Kingston

Finals
76.00 Berryhill
70.55 Purcell
69.45 Washington
68.75 Morris
65.95 Adair
65.60 Perry
59.90 Verdigris
59.25 Madill
58.10 Isabel
55.55 Kingston
53.25 Oklahoma Union
53.05 Pocola

Visual - Berryhill
G.E. - Berryhill
Music - Berryhill

4A Marching Championships (OBA)
-
Sapulpa, OK
Prelims
78.70 Sallisaw
76.90 Fort Gibson
74.05 Tuttle
71.00 Blanchard
70.70 Catoosa
68.60 Oologah
68.40 Grove
66.00 Elgin
63.15 Ada
62.65 Poteau
62.35 Weatherford
62.25 Skiatook
59.75 Cushing
56.95 Harrah
56.15 Newcastle

Finals
81.65 Sallisaw
78.35 Fort Gibson
76.65 Tuttle
75.15 Catoosa
73.75 Blanchard
72.75 Oologah
72.70 Grove
68.05 Elgin
63.60 Poteau
63.35 Ada
62.55 Skiatook
60.95 Weatherford

Visual - Sallisaw
G.E. - Sallisaw
Music - Sallisaw

Back Red Bar Top
Saturday, October 2nd
West Houston Regional (BOA)
-
Katy, TX
Prelims
CLASS A
1st - Odem, TX

Visual - Odem
G.E. - Odem
Music - Odem

CLASS AA
1st - Little Cypress-Mauriceville, TX

Visual - Little Cypress-Mauriceville
G.E. - Little Cypress-Mauriceville
Music - Little Cypress-Mauriceville

CLASS AAA
1st - Friendswood, TX
2nd - Stephen F. Austin, TX
3rd - Churchill Fulshear, TX

Visual - Stephen F. Austin
G.E. - Friendswood
Music - Friendswood

CLASS AAAA
1st - Ronald Reagan, TX
2nd - Cedar Ridge, TX
3rd - Pearland, TX

Visual - Ronald Reagan
G.E. - Ronald Reagan
Music - Ronald Reagan

Finals
88.150 Ronald Reagan, TX
86.000 Cedar Ridge, TX
84.450 Pearland, TX
84.350 Seven Lakes, TX
84.050 Westlake, TX
83.300 Lake Travis, TX
79.750 James E. Taylor, TX
78.600 Dawson, TX
76.950 Stephen F. Austin, TX
76.600 Cy-Fair, TX
76.550 Friendswood, TX
76.000 Oak Ridge, TX

Visual - Ronald Reagan
G.E. - Ronald Reagan
Music - Ronald Reagan
Midland Regional (BOA)
-
Midland, TX
Prelims
CLASS A
1st - D'Evelyn, CO
2nd - Pecos, TX
3rd - Stanton, TX

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - Pecos

CLASS AAA
1st - Robert E. Hendrickson, TX
2nd - Summit, TX
3rd - Jack C. Hays, TX

Visual - Robert E. Hendrickson
G.E. - Jack C. Hays
Music - Robert E. Hendrickson

CLASS AAAA
1st - Johnson, TX
2nd - Winston Churchill, TX
3rd - Permian, TX

Visual - Permian
G.E. - Johnson
Music - Johnson

Finals
80.350 Johnson, TX
80.300 Summit, TX
79.400 Robert E. Hendrickson, TX
76.325 Permian, TX
76.300 Jack C. Hays, TX
76.300 Winston Churchill, TX
74.400 Braswell, TX
73.750 Azle, TX
72.200 Del Rio, TX
71.700 Birdville, TX
69.600 Granbury, TX
67.700 D'Evelyn, CO

Visual - Johnson
G.E. - Johnson
Music - Summit

Ganado Showcase (USBands)
-
Ganado, TX
OPEN - GROUP I
65.625 Ganado
62.125 Van Vleck
57.625 Bloomington

OPEN - GROUP II
76.250 Navarro Early College
76.125 Edna
75.000 Industrial
71.250 East Bernard

OPEN - GROUP IV
84.750 Mayde Creek
77.000 Davis

Dekaney Showcase (USBands)
-
Spring, TX
Awaiting results...

Wylie Marching Invitational (IND)
-
Wylie, TX
Prelims Class Rankings
CLASS 5A
1st - Lone Star
2nd - Lebanon Trail
3rd - Wylie East
4th - Lovejoy
5th - Liberty
6th - Frisco Centennial
7th - McKinney North
8th - Independence
9th - Sherman

Visual: Lebanon Trail
Music: Lone Star

CLASS 6A
1st - Flower Mound
2nd - McKinney
3rd - Lake Ridge
4th - McKinney Boyd
5th - Sachse
6th - Lakeview Centennial
7th - Plano West
8th - North Crowley

Visual: Flower Mound
Music: Flower Mound

Overall Prelims Rankings
1st - Flower Mound
2nd - Lone Star
3rd - Lebanon Trail
4th - McKinney
5th - Wylie East
6th - Lovejoy
7th - Lake Ridge
8th - McKinney Boyd
9th - Liberty
10th - Frisco Centennial
11th - McKinney North
12th - Sachse
13th - Independence
14th - Lakeview Centennial
15th - Plano West
16th - Sherman
17th - North Crowley

Finals Rankings
1st - Flower Mound
2nd - Lone Star
3rd - McKinney
4th - Lovejoy
5th - Lebanon Trail
6th - Wylie East
7th - Lake Ridge
8th - McKinney Boyd
9th - Liberty
10th - Frisco Centennial

Visual: Flower Mound
Music: Flower Mound

Broken Arrow Invitational (OK)
-
Broken Arrow, OK
Awaiting results...

Back Red Bar Top
Saturday, September 25th
Austin Regional (BOA)
-
Austin, TX
Prelims
CLASS A
57.950 Ann Richards, TX

Visual - Ann Richards
G.E. - Ann Richards
Music - Ann Richards

CLASS AA
63.200 Princeton, TX
62.900 Burnet, TX
61.700 Bastrop, TX
58.900 Midlothian Heritage, TX
57.100 Veterans Memorial, TX

Visual - Princeton
G.E. - Burnet
Music - Princeton

CLASS AAA
80.500 Cedar Park, TX
80.000 Rouse, TX
78.050 Leander, TX
71.150 Robert E. Hendrickson, TX
70.500 Anderson, TX
68.500 Pflugerville, TX
59.800 East View, TX

Visual - Rouse
G.E. - Cedar Park
Music - Leander

CLASS AAAA
83.675 Vandegrift, TX
83.250 Claudia Taylor Johnson, TX
81.525 Vista Ridge, TX
79.125 Cedar Ridge, TX
77.450 Round Rock, TX
76.650 James Bowie, TX
74.575 Westlake, TX
74.150 Westwood, TX
71.975 Weiss, TX
71.900 Lake Travis, TX

Visual - Vandegrift
G.E. - Vandegrift
Music - Claudia Taylor Johnson

Finals
84.250 Vandegrift, TX
84.000 Claudia Taylor Johnson, TX
81.800 Rouse, TX
80.950 Cedar Park, TX
80.625 Vista Ridge, TX
80.025 Cedar Ridge, TX
77.800 Leander, TX
77.250 Westlake, TX
76.800 Round Rock, TX
74.150 James Bowie, TX
73.550 Westwood, TX
72.400 Weiss, TX

Visual - Claudia Taylor Johnson
G.E. - Vandegrift
Music - Vandegrift & Claudia Taylor Johnson

Baytown Showcase (USBands)
-
Baytown, TX
OPEN - GROUP II
72.900 George Bush
70.000 Splendora
66.000 Hightower
64.400 Mirabeau B. Lamar
62.700 Bellaire

OPEN - GROUP III
75.600 New Caney
74.400 Baytown Lee
73.200 Angleton
72.900 Spring Woods

OPEN - GROUP IV
76.100 Lamar Consolidated
70.800 Heights

OPEN - GROUP V
83.900 Dickinson
82.900 Cinco Ranch
80.900 Pasadena Memorial
80.000 Alvin

Madisonville Showcase & Clinic (USBands)
-
Madisonville, TX
OPEN - GROUP I
68.000 Rogers
65.375 Centerville

OPEN - GROUP II
68.375 Franklin

OPEN - GROUP III
77.250 A&M Consolidated
70.375 Madisonville

OPEN - GROUP IV
77.250 Caney Creek
72.875 Davis

North Texas Regional (BOA)
-
Shenangoah, TX
Prelims
CLASS AA
59.450 Bridge City, TX

Visual - Bridge City
G.E. - Bridge City
Music - Bridge City

CLASS AAA
76.550 Wylie East, TX
71.950 Stephen F. Austin, TX
70.900 (tie) Dripping Springs, TX
70.900 (tie) L.V. Berkner, TX
64.950 Magnolia, TX
62.950 Porter, TX

Visual - Dripping Springs
G.E. - Wylie East
Music - Wylie East

CLASS AAAA
86.250 The Woodlands, TX
81.600 Cypress Woods, TX
78.400 Seven Lakes, TX
77.750 Klein Oak, TX
76.300 Keller Central, TX
75.700 James E. Taylor, TX
75.100 College Park, TX
74.900 Dawson, TX
74.600 Pearland, TX
73.400 Bridgeland, TX
71.700 Sachse, TX
70.450 Oak Ridge, TX
68.700 Spring, TX
67.750 Sandra Day O'Connor, TX
62.550 Grand Oaks, TX

Visual - The Woodlands
G.E. - The Woodlands
Music - The Woodlands

Finals
86.550 The Woodlands, TX
82.700 Cypress Woods, TX
82.100 Klein Oak, TX
81.500 Seven Lakes, TX
81.250 Wylie East, TX
78.600 Keller Central, TX
77.250 Pearland, TX
75.650 Cy-Fair, TX
75.200 James E Taylor, TX
74.800 Dawson, TX
74.500 College Park, TX
73.050 Stephen F Austin, TX

Visual - The Woodlands
G.E. - The Woodlands
Music - The Woodlands

Saginaw Regional (USBands)
-
Saginaw, TX
OPEN - GROUP I
65.300 Troy
60.500 Nolan Catholic

OPEN - GROUP II
69.200 Grandview

OPEN - GROUP III
83.500 Burleson Centennial
76.100 John Horn
74.100 Red Oak
40.000 Joshua
68.800 Weatherford

OPEN - GROUP IV
77.300 Birdville
75.800 Saginaw
74.400 V.R. Eaton

OPEN - GROUP V
79.900 Braswell
75.600 Chisholm Trail
72.600 North Garland

South San Antonio Showcase & Clinic (USBands)
-
San Antonio, TX
OPEN - EXHIBITION
73.875 South San Antonio

OPEN - GROUP I
67.625 Highlands
 N/S   John F. Kennedy

OPEN - GROUP II
75.125 McCollum

OPEN - GROUP IV
82.750 William J. Brennan
81.250 John Marshall

OPEN - GROUP V
83.500 William Howard Taft

Mansfield Preview of Champions (IND)
-
Mansfield, TX
Prelims
CLASS A
1st - Timberview
2nd - Cleburne
3rd - Ranchview

Percussion - Timberview
Color Guard - Timberview
Visual - Cleburne
Music - Timberview


CLASS B
1st - Highland Park
2nd - McKinney
3rd - Summit

Percussion - Highland Park
Color Guard - McKinney
Visual - Highland Park
Music - Highland Park

CLASS C
1st - Midlothian
2nd - Colleyville Heritage
3rd - Legacy

Percussion - Colleyville Heritage
Color Guard - Colleyville Heritage
Visual - Midlothian
Music - Midlothian

CLASS D
1st - Southlake Carroll
2nd - Trinity
3rd - James Martin

Percussion - Southlake Carroll
Color Guard - Southlake Carroll
Visual - Southlake Carroll
Music - Southlake Carroll & Trinity

Finals
93.10 McKinney
91.85 Highland Park
88.40 Colleyville Heritage
84.20 Legacy
84.05 Midlothian
81.60 Summit
81.05 Lake Ridge
80.75 Trinity
78.60 Burleson
78.20 James Martin
74.90 Fossil Ridge

Percussion - Colleyville
Color Guard - McKinney
Music - McKinney
Visual - McKinney

Hill Country Marching Festival (IND)
-
Fredericksburg, TX
Rank  School
CLASS 2A
  1   Harper
  2   San Saba
  3   Mason
  4   Junction
  5   L.B. Johnson
  6   Brackett

Drum Major - Mason
Color Guard - Mason
Front Ensemble - Harper
Drumline - Harper
Marching - San Saba
Music - Harper

CLASS 3A
  1   Llano
  2   Yoakum
  3   Blanco
  4   Inram/Tom Moore
  5   Comfort

Drum Major - Blanco
Color Guard - Yoakum
Front Ensemble - Yoakum
Drumline - Blanco
Marching - Llano
Music - Llano

CLASS 4A
  1   Hondo
  2   Devine
  3   Uvalde
  4   Fort Stockton

All Captions - Hondo

CLASS 5A/6A
  1   Tivy
  2   Roosevelt

Drum Major - Tivy
Color Guard - Tivy
Front Ensemble - Roosevelt
Drumline - Tivy
Marching - Tivy
Music - Tivy

GRAND CHAMPION - Hondo

Back Red Bar Top
Saturday, September 18th
South Texas Regional Championship (BOA)
-
McAllen, TX
Prelims
CLASS A
64.625 Hidalgo Early College, TX
52.700 Santa Rosa, TX

Music - Hidalgo Early College
Visual - Hidalgo Early College
G.E. - Hidalgo Early College

CLASS AA
69.050 Pioneer, TX
63.000 Rio Grande City, TX
54.800 Valley View, TX

Music - Pioneer
Visual - Pioneer
G.E. - Pioneer

CLASS AAA
70.800 Roma, TX
70.150 Georgetown, TX
68.000 Grapevine, TX
64.075 Harlingen South, TX
60.400 Robert Vela, TX
60.250 Gladys Porter Early College, TX
58.525 McAllen, TX
58.200 McAllen Memorial, TX
54.300 McAllen Nikki Rowe, TX

Music - Roma
Visual - Roma
G.E. - Georgetown

CLASS AAAA
75.100 Louis D. Brandeis, TX
74.850 Weiss, TX
73.600 Del Rio, TX
73.525 John B. Alexander, TX
70.075 United, TX
64.950 Harlingen, TX
56.025 Economedes, TX

Visual - Weiss
G.E. - Louis D. Brandeis
Music - Louis D. Brandeis

Finals
75.100 Louis D. Brandeis, TX
74.850 Weiss, TX
73.600 Del Rio, TX
73.525 John B. Alexander, TX
70.800 Roma, TX
70.150 Georgetown, TX
70.075 United, TX
69.050 Pioneer, TX
68.000 Grapevine, TX
64.950 Harlingen, TX
64.625 Hidalgo Early College, TX
64.075 Harlingen South, TX

Visual - Weiss
G.E. - Louis D. Brandeis
Music - Louis D. Brandeis