World of Pageantry


Pageantry Products
Pageantry Forums
Upcoming Events
Latest News
Media Galleries
March Library
Scores Page
Classified Ads
Pageantry Chatroom
Advertisers and Sponsors
Pageantry Staff
Pageantry Links
Search the Web with Pageantry's Portal
Send Us Email
Return to Our Home Page


We Cover The WEST and the REST of the WORLD OF PAGEANTRY.....BEST!!!

Fall 2015 Rocky Mountain High School Band Results

November 7th   |   October 26th   |   October 24th   |   October 23rd
October 17th   |   October 14th & 15th   |  > October 12th & 13th   |   October 10th
October 3rd   |   September 26th   |   September 21st   |   September 19th   |   September 12th

Back to Our Main Scores Page | View Printable Version of this Page Printable Page

Shows are arranged for each date from south (New Mexico) to north (Wyoming).
If you have any scores that you would like to see posted on this page,
please format them as below, and send them by email to the Pageantry Webmaster
or use our new Scores Submission Form.

Back Red Bar Top

Saturday November 7th
New Mexico State University Tournament of Bands (IND)
-
Las Cruces, NM
Prelims
CLASS B
1. Riverside, TX
2. El Paso, TX
3. Mayfield, NM

Visual - El Paso
G.E. - Riverside
Music - El Paso

Other Participants
Irvin, TX
Parkland, TX
Silver City, NM
Austin, TX
Deming, NM

CLASS A
1. Centennial, NM
2. Eastlake, TX
3. Chapin, TX

Visual - Eastlake
G.E. - Centennial
Music - Eastlake

Other Participants
Santa Fe
Ysleta, TX
Jefferson/Sylvia, TX
Alamogordo, NM

CLASS AA
1. Hanks, TX
2. Coronado, TX
3. Americas, TX

Visual - Hanks/Americas 
G.E. - Coronado
Music - Hanks/Americas 

Other Participants
Las Cruces, NM
Bel Air, TX
Volcano Vista, NM
Franklin, TX
Sucorro, TX
Horizon, TX

Finals
89.30 Hanks
88.85 Centennial
87.05 Americas
86.60 Coronado
85.80 Onate
83.50 Montwood
83.45 Eastwood
82.45 La Cueva, NM
81.45 Eastlake
81.40 Del Valle, TX

Visual - Hanks
G.E. - Centennial
Music - Hanks

Back Red Bar Top

Monday October 26th
1A/2A/3A State Championships Semifinals (CBA)
-
Pueblo, CO
CLASS 1A
61.50 Estes Park *
59.45 Cedaredge *
59.25 Bayfield *
58.45 Platte Valley
53.45 Monte Vista
52.80 Gunnison

Visual - Cedaredge
G.E. - Estes Park
Music - Bayfield

CLASS 2A
70.70 D'Evelyn *
69.80 The Classic Academy *
67.75 Englewood *
67.45 Montezuma/Cortez *
64.30 Eaton
62.10 Elizabeth
57.95 Delta
55.45 Berthoud

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - Englewood

CLASS 3A
77.90 Centaurus *
75.00 Palisade *
71.45 Green Mountain *
69.10 Canon City *
67.45 Conifer *
65.80 Harrison
62.85 Evergreen
60.40 Durango
56.65 Pueblo East

Visual - Centaurus
G.E. - Centaurus
Music - Centaurus

* moves on to Finals

1A/2A/3A State Championships Finals (CBA)
-
Pueblo, CO
CLASS 1A
64.20 Estes Park
62.20 Cedaredge
60.90 Bayfield

Visual - Cedaredge
G.E. - Estes Park
Music - Estes Park

CLASS 2A
71.20 D'Evelyn
69.35 Englewood
68.65 The Classic Academy
66.80 Montezuma/Cortez

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - D'Evelyn

CLASS 3A
78.60 Centaurus
75.20 Palisade
71.60 Green Mountain
69.40 Canon City
69.15 Conifer

Visual - Centaurus
G.E. - Centaurus
Music - Centaurus

Back Red Bar Top

Saturday October 24th
Class 4A State Semifinals (CBA)
-
Fort Collins, CO
84.75 Air Academy *
84.75 Liberty *
80.50 Loveland *
77.75 Dakota Ridge *
77.55 Mesa Ridge *
76.90 Rampart *
76.30 Montrose *
75.70 Central *
72.05 Windsor
71.55 Pine Creek
71.00 Highlands Ranch
69.30 Littleton

Visual - Air Academy
G.E. - Air Academy
Music - Liberty

* moves on to Finals

Class 4A State Finals (CBA)
-
Fort Collins, CO
85.55 Air Academy
84.45 Liberty
80.40 Loveland
79.80 Dakota Ridge
75.55 Mesa Ridge
74.80 Rampart
73.75 Montrose
73.40 Central

Visual - Air Academy
G.E. - Air Academy
Music - Air Academy

NESBA Festival Contest (NESBA)
-
Hastings, NE
CLASS D
Chambers             I

CLASS C
St. Cecilia          II
Kearney Catholic     I
Gibbon               III
Fillmore Central     II

CLASS B
Minden               II
Pierce               I
Holdrege             II
Adams Central        I
Aurora               I
Wayne                II

CLASS A
Alliance             I
GI Northwest         I

CLASS AA
North PLatte         II
Lexington            I
Kearney              I
Norfolk              I
Columbus             I 
Grand Island         I

NESBA Competitive Marching Contest (NESBA)
-
Omaha, NE
90.60 Bellevue West
88.05 Papilion La Vista South
86.20 Bellevue East
""    Millard West
84.80 Millard North
77.30 Omaha Burke
76.40 Millard South
76.05 Norris
74.70 Elkhorn
72.80 Gretna
72.40 Westside
72.15 Elkhorn South
66.40 Skutt Catholic
61.70 Omaha South
60.15 Logan View
55.15 OMaha North

Class C Champion - Logan View
Class A Champion - Skutt Catholic
Class AA Champion - Bellevue West

Guard - Bellevue West
Percussion - Belllevue East 
Visual - Bellevue West
Effect - Bellevue West
Music - Bellevue West

Class 5A State Semifinals (CBA)
-
Fort Collins, CO
85.00 Legacy *
83.80 Fossil Ridge *
83.10 Fairview *
82.10 Legend *
79.20 Monarch *
77.50 Chatfield *
77.40 Arapahoe *
75.45 Cherry Creek *
73.95 Lakewood
73.60 Fruita Monument
71.55 Chaparral
70.65 Ralston Valley

Visual - Fossil Ridge
G.E. - Legacy
Music - Fairview

* moves on to Finals

Class 5A State Finals (CBA)
-
Fort Collins, CO
86.05 Legacy
85.85 Fossil Ridge
83.20 Fairview
83.10 Legend
79.90 Monarch
79.70 Arapahoe
78.70 Chatfield
76.05 Cherry Creek

Visual - Fossil Ridge
G.E. - Legacy
Music - Fossil Ridge

NESBA Festival Contest (NESBA)
-
Lincoln, NE
CLASS C
Bishop Neumann       I
Syracuse             II
Falls City           III
Platteview           I
Fort Calhoun         I

CLASS A
Schuyler             II
Beatrice             I
Waverly              I
Plattsmouth          I
Bennington           II
Seward               I

CLASS AA
Papilion La Vista    I
Lincoln              I
Lincoln SW           I
Lincoln East         I
Lincoln N. Star      I
Pius X Catholic      II
Lincoln NE           II
Lincoln SE           I

Zia Marching Festival (UNM)
-
Albuquerque, NM
Prelims
CLASS AA
1.  Bayfield
2.  Los Alamos

CLASS AAA
1.  Onate *
2.  Centennial *
3.  Manzano *
4.  Albuquerque *
5.  Los Cruces *
other participants
Carlsbad
West Mesa
Highland
Deming 
Sand Creek
Sandia
Mayfield
Los Lunas
Alamogordo

CLASS AAAA
1.  Clovis *
2.  La Cueva *
3.  El Doraado *
4.  Rio Rancho *
5.  Volcano Vista *
other participants
Cleveland

* Advance to Finals

Finals
1.  Clovis
2.  Onate
3.  Rio Rancho
4.  El Dorado
5.  La Cueva
6.  Centennial
7.  Albuquerque
8.  Volcano Vista
9.  Manzano
10. Los Cruces

All Captions - Clovis

Back Red Bar Top

Friday October 23rd
Class 4A State Quarterfinals (CBA)
-
Fort Collins, CO
75.00 Central *
73.85 Montrose *
72.60 Pine Creek *
70.75 Windsor *
69.45 Littleton *
68.25 Highlands Ranch *
66.05 Widefield
65.40 Broomfield
64.65 Pomona
63.10 Sand Creek
61.00 Vista Ridge
57.50 Pueblo South

Visual - Central
G.E. - Central
Music - Pine Creek

* moves on to Semifinals

Class 5A State Quarterfinals (CBA)
-
Fort Collins, CO
78.40 Cherry Creek *
78.05 Chatfield *
77.85 Lakewood *
76.10 Chaparral *
75.90 Ralston Valley *
75.90 Fruita Monument *
72.65 Bear Creek
72.25 Rock Canyon
71.40 Arvada West
71.15 Mountain Range
69.80 Douglas County
69.35 Grand Junction
67.40 Horizon
66.95 Doherty
65.05 Heritage
64.25 Palmer
62.85 Northglenn
61.40 Columbine

Visual - Chatfield
G.E. - Lakewood
Music - Cherry Creek

* moves on to Semifinals

Back Red Bar Top

Saturday October 17th
Prairie View Show (Friendship Cup)
-
Henderson, CO
Prelims
Awaiting results...

Finals
76.45 Centarus
72.40 Ralston Valley
68.70 Horizon
68.65 Broomfield
65.85 Conifer
62.10 Northglenn
61.35 Columbine
58.25 Smoky Hill
53.15 Prairie
52.40 Gateway
43.45 Standley

Visual - Centarus
G.E. - Centarus
Music - Centarus

New Mexico Pageant of Bands (NMMEA)
-
Albuquerque, NM
CLASS 1A
1st - Del Norte
2nd - Ruidoso
3rd - Santa Fe

People's Choice - Ruidoso

Drum Major - Del Norte
Soloist - Santa Fe
Auxiliary - Del Norte
Percussion - Santa Fe
Woodwinds - Del Norte
Brass - Santa Fe

CLASS 2A
1st - Highland
2nd - Piedra Vista
3rd - Valley

People's Choice - Highland

Drum Major - Valley
Soloist - Valley
Auxiliary - Piedra Vista
Percussion - Piedra Vista
Woodwinds - Piedra Vista
Brass - Highland

CLASS 3A
1st - Alburquerque
2nd - Sandia
3rd - Cibola

People's Choice - Alburquerque

Drum Major - Alburquerque
Soloist - Alburquerque
Auxiliary - Alburquerque
Percussion - Sandia
Woodwinds - Sandia
Brass - Cibola

CLASS 4A
1st - Rio Rancho
2nd - Volcano Vista
3rd - V Sue Cleveland

People's Choice - Rio Rancho

Drum Major - Rio Rancho
Soloist - Valencia
Auxiliary - Rio Rancho
Percussion - Rio Rancho
Woodwinds - Rio Rancho
Brass - Rio Rancho

CLASS 5A
1st - Eldorado
2nd - LaCueva
3rd - Manzano

People's Choice - Hobbs

Drum Major - LaCueva
Soloist - Eldorado
Auxiliary - Eldorado
Percussion - LaCueva
Woodwinds - Eldorado
Brass - LaCueva

Overall Percussion - LaCueva

Dinkles Spirit of Band Award:
 Belen Intensity Marching Band

Lincoln Public Schools Marching Invitational (NESBA)
-
Lincoln, NE
Bishop Meumann      II
Falls City          II
Seward              I
Waverly             I
Grand Island        I
Pius X              II
Norris              I
Lincoln Northeast   II
Kearney             I
Lincoln Southwest   I
Elkhorn South       I
Lincoln             I
Lexington           I
Lincoln Southeast   I
North Platte        II
Lincoln North Star  II
Columbus            II
Lincoln East        I

Omaha Marching Invitational (NESBA)
-
Omaha, NE
88.70 Papilion La Vista South
88.00 Millard West
84.70 Gretna
82.15 Omaha Burke
78.70 Millard South
75.00 Lewis Central
72.80 Hastings
69.90 Skutt Catholic
68.15 Fort Calhoun
65.50 Omaha South

Wyoming State Championships (WHSAA)
-
Casper, WY
Buffalo             I-Superior
Campbell County     I-Superior
Cheyenne Central    I-Superior
Cheyenne East       I-Superior
Cheyenne South      I-Superior
Cody               II-Excellent
Douglas            II-Excellent
Evanston           II-Excellent
Green River        II-Excellent
Kelly Walsh         I-Superior
Lander Valley      II-Excellent
Laramie            II-Excellent
Pinedale          III-Good
Rawlins            II-Excellent
Riverton            I-Superior
Rock Springs        I-Superior
Star Valley         I-Superior
Wheatland         III-Good
Worland            II-Excellent

Outstanding Drum Majors
Buffalo 
Campbell County
Cheyenne Central
Cheyenne East
Cheyenne South
Douglas
Green River
Kelly Walsh
Star Valley
Worland

Outstanding Auxiliary
Campbell County
Cody

Outstanding Percussion
Cheyenne South

Outstanding Brass
Kelly Walsh
Rock Springs

Outstanding Woodwinds
Kelly Walsh

Outstanding General Effect
Buffalo
Campbell County
Cheyenne Central
Cheyenne East
Kelly Walsh
Rock Springs

Back Red Bar Top

Wednesday October 14th

South Regional (CBA)
-
Colorado Springs, CO
CLASS 1A
48.45 Monte Vista
42.15 La Junta
40.90 Trinadad

Visual - Monte Vista
G.E. - Monte Vista
Music - Monte Vista

CLASS 2A
65.10 Classical Academy
46.60 Pueblo County
46.55 Woodland Park

Visual - Classical Academy
G.E. - Classical Academy
Music - Classical Academy

CLASS 3A
64.30 Canon City
60.60 Harrison
52.85 Pueblo East
50.40 Mitchell

Visual - Canon City
G.E. - Canon City
Music - Canon City

CLASS 4A
85.15 Air Academy
80.75 Liberty
74.60 Mesa Ridge
72.85 Rampart
67.25 Pine Creek
65.20 Widefield
63.90 Sand Creek
58.95 Pueblo South
56.80 Vista Ridge
54.75 Falcon

Visual - Air Academy
G.E. - Air Academy
Music - Air Academy

CLASS 5A
62.80 Palmer
62.55 Doherty
55.85 Fountain Fort Carson

Visual - Doherty
G.E. - Palmer
Music - Palmer

Thursday October 15th

Metro 5A Regional (CBA)
-
Littleton, CO
CLASS 5A
79.45 Legend
76.15 Arapahoe
75.10 Chatfield
72.35 Cherry Creek
71.90 Chaparral
69.95 Lakewood
69.05 Bear Creek
68.50 Ralston Valey
66.20 Rock Canyon
66.20 Arvada West
63.80 Douglas County
62.05 Heritage
56.50 Columbine
52.85 Castleview
50.45 Thunder Ridge

Visual - Legend
G.E. - Legend
Music - Legend

West Regional (CBA)
-
Grand Junction, CO
CLASS 1A
55.60 Cedaredge
54.45 Bayfield
43.95 Gunnison
41.00 Olathe

Visual - Cedaredge
G.E. - Bayfield
Music - Cedaredge

CLASS 2A
60.40 Montezuma/Cortez
50.25 Delta

Visual - Montezuma/Cortez
G.E. - Montezuma/Cortez
Music - Montezuma/Cortez

CLASS 3A
67.65 Palisade
56.65 Durango

Visual - Palisade
G.E. - Palisade
Music - Palisade

CLASS 4A
71.40 Central
71.10 Montrose

Visual - Central
G.E. - Montrose
Music - Central

CLASS 5A
73.15 Fruita Monument
67.25 Grand Junction

Visual - Fruita Monument
G.E. - Fruita Monument
Music - Fruita Monument

Back Red Bar Top

Monday October 12th

North Regional (CBA)
-
ArvadaLafayette, CO
CLASS 1A
55.30 Estes Park
50.45 Platte Valley

Visual - Estes Park
G.E. - Estes Park
Music - Estes Park

CLASS 2A
59.40 Eaton
48.55 Berthoud

Visual - Eaton
G.E. - Eaton
Music - Eaton

CLASS 3A
75.25 Centaurus
42.30 Roosevelt

Visual - Centaurus
G.E. - Centaurus
Music - Centaurus

CLASS 4A
77.40 Loveland
68.95 Windsor
61.10 Broomfield
50.20 Thompson Valley
38.05 Greeley Central

Visual - Loveland
G.E. - Loveland
Music - Loveland

CLASS 5A
82.65 Fossil Ridge
82.45 Legacy
80.40 Fairview
76.45 Monarch
64.95 Mountain Range
64.35 Horizon
62.30 Northglenn
53.55 Thornton
49.95 Prairie

Visual - Legacy
G.E. - Fossil Ridge
Music - Fossil Ridge

Tuesday October 13th

Metro 2A, 3A & 4A Regional (CBA)
-
Parker, CO
CLASS 2A
64.40 D'Evelyn
57.40 Englewood
52.00 Elizabeth
46.75 Alameda

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - D'Evelyn

CLASS 3A
65.15 Green Mountain
61.95 Conifer
60.45 Evergreen
48.75 Arvada

Visual - Green Mountain
G.E. - Green Mountain
Music - Green Mountain

CLASS 4A
72.90 Dakota Ridge
68.05 Littleton
66.20 Highlands Ranch
62.30 Pomona
55.25 Ponderosa

Visual - Highlands Ranch
G.E. - Dakota Ridge
Music - Dakota Ridge

Mounds of Sounds Marching Festival (KMEA)
-
Winfield, KS
CLASS 1
42.10 Dexter, KS
38.00 Sedan, KS

CLASS 2
68.60 Riverton, KS
62.95 Pratt, KS
62.55 Wichita Collegiate, KS
61.10 Winfield, KS

CLASS 3
83.40 Ponca City, OK
75.00 Great Bend, KS
74.90 Rose Hill, KS
73.80 Haven, KS
69.00 Arkansas City, KS

CLASS 4
92.20 Enid, OK
76.05 Liberal, KS
70.15 Independence, KS

Drum Major - Rose Hill, KS
Percussion  - Enid, OK 
Color Guard - Enid, OK 
Grand Champion - Enid, OK 
Reserve Champion - Ponca City, OK

Back Red Bar Top

Saturday October 10th
Arapahoe Marching Invitational (CBA)
-
Littleton, CO
Prelims
78.50 Fossil Ridge
78.30 Legacy
76.90 Liberty
76.00 Fairview
73.35 Chatfield
69.90 Dakota Ridge
66.40 Monarch
64.95 Arvada West
64.00 Chaparral
63.00 Mountain Range
62.30 Bear Creek
58.90 Green Mountain
58.70 Pomona
58.65 Heritage
57.80 Douglas County
52.25 Ponderosa
51.65 Pueblo East

Visual - Fossil Ridge
G.E. - Legacy
Music - Fossil Ridge

Finals
80.35 Fossil Ridge
77.70 Liberty
77.65 Fairview
72.65 Chatfield
70.90 Dakota Ridge
68.15 Monarch
66.40 Chaparral
64.35 Arvada West
63.25 Bear Creek
62.95 Mountain Range

Visual - Fossil Ridge
G.E. - Fossil Ridge
Music - Fossil Ridge

Southwest District Marching Festival (NMMEA)
-
Deming, NM
Band               Rating
Santa Teresa         II
Cobre                III
Silver, Silver City  I
Deming               I
Mayfield, LC         II
Alamogordo           I
Centennial, LC       I
Las Cruces           II
Onate, LC            I

Bellevue East Chieftain Marching Invitational (NESBA)
-
Bellevue, NE
CLASS A
70.50 Waverly
61.70 Skutt Catholic

CLASS AA
81.30 Millard West
79.40 Papillion La Vista South
75.10 Millard North
72.75 Millard South
72.05 Elkhorn South
67.05 Westside
64.95 Elkhorn

Legend Marching Festival (CBA)
-
Parker, CO
Prelims
CLASS 1A
43.40 Monte Vista

CLASS 2A
60.95 The Classical Academy
60.90 D'Evelyn
57.10 Englewood
55.20 Eaton
49.05 Elizabeth
43.65 Alameda

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - Classical Academy

CLASS 3A
69.90 Centaurus
57.90 Evergreen
56.75 Harrison
55.50 Conifer
50.35 Silver Creek
43.90 Arvada

Visual - Centaurus
G.E. - Centaurus
Music - Centaurus

OPEN CLASS
66.50 Highlands Ranch
65.05 Horizon
62.60 Littleton
57.75 Palmer
55.40 Mountain Vista
55.40 Doherty
54.90 Columbine
53.55 Thornton
53.20 Sand Creek
50.50 Castleview
50.50 Vista Ridge
48.90 Falcon
48.75 Thunder Ridge
47.10 Gateway

Visual - Highlands Ranch
G.E. - Horizon
Music - Highlands Ranch

Finals
67.05 Highlands Ranch
64.85 Littleton
64.35 Horizon
63.00 The Classical Academy
62.55 D'Evelyn
60.15 Evergreen
58.15 Englewood
58.05 Palmer
57.15 Harrison
56.85 Conifer
54.15 Doherty
52.95 Mountain Ridge
44.60 Monte Vista

Visual - Highlands Ranch
G.E. - Highlands Ranch
Music - Horizon

Columbus Marching Invitational (NESBA)
-
Columbus, NE
Parade Contest
CLASS D
1. Fullerton
2. Loup City

CLASS C
1. Yutan
2. David City

CLASS B
1. Lakeview

CLASS A
1. Grand Island NW
2. Seward

CLASS AA
1. Kearney
2. Norfolk


Field Contest
CLASS D
Loup City     II

CLASS C
David City    II
Crofton       I


CLASS B
Pierce        II

CLASS A
Seward        I
Schuyler      II
GI Northwest  I

CLASS AA
Norfolk       I
Omaha South   II
Kearney       I

Back Red Bar Top

Saturday October 3rd
Douglas County Invitational (CBA)
-
Castle Rock, CO
Prelims
CLASS 2A
50.60 Elizabeth
40.35 Woodland Park

All Captions - Elizabeth

CLASS 3A
56.50 Evergreen

All Captions - Evergreen

CLASS 4A
78.40 Air Academy
75.25 Liberty
74.00 Loveland
67.85 Rampart
61.80 Pine Creek
61.30 Kighlands Ranch
50.85 Poderosa

All Captions - Air Academy

CLASS 5A
71.60 Arapahoe
68.65 Charfield
68.05 Cherry Creek
67.75 El Dorado (NM)
65.90 Rio Rancho (NM)
65.80 Lakewood
64.30 Chaparral
62.15 Rosk Canyon
58.85 Heritage
57.10 Fountain Fort Carson
54.45 Castleview
45.45 Thunder Ridge

Visual - Arapahoe
G.E. - Arapahoe
Music - Cherry Creek

Finals
78.45 Air Academy
75.45 Liberty
74.10 Loveland
71.70 Arapahoe
71.55 Chatfield
68.30 Cherry Creek
67.00 Rampart
66.85 El Dorado (NM)
63.85 Chaparral
63.65 Lakewood
63.55 Rio Rancho (NM)
60.95 Rock Canyon

All Captions - Air Academy

Univ of Wy & Troopers Invitational (IND)
-
Laramie, WY
91.09 Campbell County
89.65 Kelly Walsh
85.54 East, Cheyenne
83.38 Central, Cheyenne
82.92 Rock Springs
79.94 Douglas
74.54 South, Cheyenne

Drum Major - Campbell County 
Auxiliary - Campbell County 
Percussion - South 
Visual - Kelly Walsh
Music - Campbell County 

Pomona Marching Invitational (CBA)
-
Arvada, CO
OPEN CLASS
77.40 Legacy
74.10 Fairview
74.05 Legend
69.15 Mesa Ridge
68.25 Monarch
67.45 Centaurus
66.35 Ralston Valley
63.00 Bear Creek
62.45 Widefield
59.30 Littleton
58.45 Green Mountain
57.00 Horizon
56.40 Harrison
54.75 Palmer
54.35 Thornton
52.30 Pueblo South
49.40 Silver Creek
45.80 Estes Park
45.65 Arvada

Visual - Fairview
G.E. - Legacy
Music - Legacy

Capitol City Marching Band Championships (NESBA)
-
Lincoln, NE
Prelims
CLASS A
1.  Beatrice
2.  Skutt Catholic

CLASS AA
1.  MOC, Floyd Valley, IA
2.  Elkhorn South *
3.  Gretna
4.  Norris
5.  Elkhorn
6.  Westside
7.  Morfolk
8.  Hastings
9.  Omaha South
10. Columbus *
11. Sioux City West
12. Ralston *

* Due to Football Committments 
could not advance to finals

Finals
1. MOC, Floyd Valley
2. Gretna
3. Norris
4. Elkhorn
5. Westside
6. Hastings
7. Norfolk
8. Beatrice
9. Omaha South
10.Sioux City West
11.Skutt Catholic

Guard  - MOC Floyd Valley 
Percussion to MOC Floyd Valley 
Marching - Gretna
Effect - MOC Floyd Valley 
Music - MOC Floyd Valley 

Back Red Bar Top

Saturday September 26th
Colorado West Invitational (CBA)
-
Grand Junction, CO
Parade
Awaiting results...

Field Show
CLASS 1A
51.85 Cedaredge
44.50 Gunnison
41.65 Olathe

All Captions - Cedaredge

CLASS 2A
61.25 Montezuma/Cortez
50.30 Delta
46.40 Grand County

All Captions - Montezuma/Cortez

CLASS 3A
64.05 Palisade
47.75 Aztec

All Captions - Palisade

CLASS 4A
72.10 Liberty
66.70 Montrose
63.65 Central
61.15 Littleton

All Captions - Liberty

CLASS 5A
67.95 Fruita Monument
63.45 Manzano
60.85 Grand Junction

All Captions - Fruita Monument

Colorado Regional (USBands)
-
Fountain, CO
GROUP II A
73.425 Mitchell

All Captions - Mitchell

GROUP II Open
76.300 Sand Creek

All Captions - Sand Creek

GROUP III A
80.875 Palmer
78.700 Falcon

Color Guard - Falcon
Percussion - Palmer
Visual - Falcon
G.E. - Palmer
Music - Palmer

GROUP III Open
76.300 Widefield

All Captions - Widefield

GROUP IV A
82.525 Windsor

All Captions - Windsor

GROUP IV Open
82.650 Mesa Ridge

All Captions - Mesa Ridge

Legacy Marching Invitational (CBA)
-
Thornton, CO
Prelims
CLASS 2A
60.45 D'Evelyn
57.45 Englewood

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - Englewood

CLASS 3A
67.35 Centaurus
54.20 Conifer

All Captions - Centaurus

CLASS 4A
75.40 Air Academy
70.55 Loveland
70.00 Dakota Ridge
65.25 Rampart
60.55 Pine Creek
57.10 Pomona
50.40 Thompson Valley

All Captions - Air Academy

CLASS 5A
74.40 Fossil Ridge
73.30 Fairview
70.95 Legend
68.45 Arapahoe
65.95 Cherry Creek
64.70 Chaparral
64.40 Monarch
63.75 Lakewood
61.10 Bear Creek
59.20 Cleveland (NM)
57.95 Mountain Range
57.60 Doherty
55.60 Northglenn
53.55 Horizon
51.50 Thornton

Visual - Arapahoe
G.E. - Fossil Ridge
Music - Fossil Ridge

Finals
78.10 Air Academy
76.25 Fossil Ridge
73.80 Fairview
73.45 Legend
71.35 Loveland
70.00 Dakota Ridge
69.60 Arapahoe
68.15 Centaurus
65.20 Cherry Creek
64.35 Rampart
62.45 Monarch
62.40 Chaparral

All Captions - Air Academy

Smoky Hill Show (Friendship Cup)
-
Aurora, CO
Prelims
65.25 Ralston Valley
62.35 Arvada West
60.90 Highlands Ranch
58.70 Canon City
58.40 Douglas County
56.10 Smoky Hill
54.50 Eaglecrest
48.00 Gateway
45.90 Rangeview

Finals
66.45 Ralston Valley
64.55 Arvada West
63.20 Highlands Ranch
60.70 Canon City
60.00 Douglas County
57.95 Smoky Hill
47.80 Rangeview

Visual - Highlands Ranch
G.E. - Ralston Valley
Music - Ralston Valley

Back Red Bar Top

Monday September 21st
Jefferson County Invitational (CBA)
-
Lakewood, CO
CLASS 2A
54.85 D'Evelyn
37.55 Alameda

All Caption - D'Evelyn

CLASS 3A
56.10 Green Mountain
55.05 Conifer
48.95 Evergreen
40.80 Arvada

Visual - Conifer
G.E. - Green Mountain
Music - Conifer

CLASS 4A
66.20 Dakota Ridge
58.90 Pomona
34.55 Standley Lake

All Caption - Dakota Ridge

CLASS 5A
68.30 Chatfield
63.15 Lakewood
62.90 Ralston Valley
62.45 Bear Creek
61.55 Arvada West
54.60 Columbine

All Caption - Chatfield

Back Red Bar Top

Saturday September 19th
CSU Pueblo Band Day (CBA)
-
Pueblo, CO
Non-judged event...

6th Annuual Wildcat Classic (NESBA)
-
Omaha, NE
Prelims
CLASS 1A
50.50 Skutt Catholic

CLASS 2A
68.40 Papillion La Vista South
66.15 Bellevue East
63.50 Millard North
62.00 Burke, Omaha
61.55 Millard South
58.70 Sioux City North, SD
55.10 Central, Omaha
53.80 Sioux City East, SD
52.50 Discovers
51.20 Thomas Jefferson, Omaha

Finals
70.80 Papillion La Vista South
68.55 Bellevue East
67.90 Millard North
65.05 Elkhorn *
63.20 Burke
62.70 Elkhorn South *
60.85 Millard South
57.40 Sioux City North
53.40 Sioux City East
49.65 Thomas Jefferson

* Did not compete in Prelims 
due to School Football Games

Back Red Bar Top

Saturday September 12th
Friendship Cup Englewood Clinic/Show (CO)
-
Englewood, CO
Judged Clinic, no scores announced.

Arvada Harvest Festival Parade (CO)
-
Arvada, CO
MARCHING BANDS
1st place:  Horizon High School
2nd place:  Ralston Valley High School
3rd place:  Grandview High School

University of Wyoming Band Day (WY)
-
Laramie, WY
Non-judged event...

Back Red Bar Top






  http://www.worldofpageantry.com Copyright © 1996 - 2006 Email:  admin@worldofpageantry.com  

Site design and maintenance by Dave Schaafsma at Dave's Web Dynamics