World of Pageantry


Pageantry Products
Pageantry Forums
Upcoming Events
Latest News
Media Galleries
March Library
Scores Page
Classified Ads
Pageantry Chatroom
Advertisers and Sponsors
Pageantry Staff
Pageantry Links
Search the Web with Pageantry's Portal
Send Us Email
Return to Our Home Page


We Cover The WEST and the REST of the WORLD OF PAGEANTRY.....BEST!!!

Fall 2012 East Rocky Mountain High School Band Results

November 2nd & 3rd
October 27th & 29th   |   October 20th   |   October 18th   |   October 15th & 17th   |   October 13th
October 6th   |   September 29th   |   September 24th   |   September 15th   |   September 8th

Back to Our Main Scores Page | View Printable Version of this Page Printable Page

Shows are arranged for each date from south (New Mexico) to north (Wyoming).
If you have any scores that you would like to see posted on this page,
please format them as below, and send them by email to the Pageantry Webmaster
or use our new Scores Submission Form.

Back Red Bar Top

Friday November 2nd
Colorado Bandmasters 4A & 5A State Championship Quarterfinals (CBA)
-
Air Force Academy, CO
Quarterfinals
CLASS 4A
71.95 Dakota Ridge
70.05 Monarch
68.40 Pomona (0.1 pen)
67.75 Pueblo South
67.10 Green Mountain
65.65 Littleton
65.40 Windsor
64.35 Central
60.90 Montrose
59.60 Pine Creek
58.85 Sand Creek
58.00 Broomfield
54.65 Wheat Ridge
54.10 Thompson Valley (0.4 pen)

Visual - Dakota Ridge
G.E. - Dakota Ridge
Music - Green Mountain

CLASS 5A
79.05 Chatfield
78.15 Lakewood
76.55 Legend
74.60 Chaparral
73.60 Bear Creek
71.55 Douglas County
70.85 Fruita Monument
67.75 Heritage
66.55 Ralston Valley
64.65 Grand Junction (0.4 pen)
62.80 Mountain Range
62.20 Arvada West
59.40 Doherty
57.65 Rock Canyon

Visual - Lakewood
G.E. - Chatfield
Music - Chatfield

Saturday November 3rd
Colorado Bandmasters 4A & 5A State Championship Semifinals & Finals (CBA)
-
Air Force Academy, CO
Semifinals
CLASS 4A
81.60 Air Academy
77.10 LIberty
75.70 Loveland (0.1 pen)
74.55 Conifer
73.45 Fountain-Fort Carson
73.40 Mesa Ridge
73.20 Dakota Ridge
71.85 Monarch
68.40 Pueblo South
67.35 Pomona
66.85 Green Mountain
66.80 Littleton

Visual - Air Academy
G.E. - Air Academy
Music - Air Academy

CLASS 5A
84.25 Fossil Ridge
83.70 Legacy
82.45 Fairview
80.30 Rampart
80.20 Araphoe
79.10 Lakewood
76.85 Chatfield
74.40 Cherry Creek
73.15 Chaparral
72.60 Douglas County
72.35 Legend
72.15 Bear Creek

Visual - Legacy
G.E. - Fossil Ridge
Music - Fossil Ridge

Finals
CLASS 4A
85.95 Air Academy
82.15 Liberty
81.70 Loveland
78.40 Conifer
76.30 Fountain-Fort Carson
75.75 Mesa Ridge
75.20 Monarch
74.50 Dakota Ridge

Visual - Air Academy
G.E. - Air Academy
Music - Air Academy

CLASS 5A
87.35 Fossil Ridge
87.10 Legacy
85.75 Fairview
83.30 Araphoe
81.60 Rampart
79.35 Lakewood
78.25 Chatfield
76.35 Cherry Creek

Visual - Legacy
G.E. - Fossil Ridge
Music - Fossil Ridge

New Mexico Tournament of Bands (IND)
-
Las Cruces, NM
Prelims
CLASS C
Cobre, NM

Other Bands in Class
Fabens, TX

CLASS B
Plainview TX *

Other Bands in Class
San Elizario, TX
Austin, EP, TX
West Mesa, NM
Santa Teresa, NM
Sabino, AZ
Deming, NM
Horizon, TX
Centennial, NM
Silver, NM

CLASS A
Eastlake, TX *

Other Bands in Class
Parkland, TX
El Paso, TX
Gadsden, NM
Highland NM
Albuquerque NM
Alamogordo, NM
Chapin, TX
Riverside, TX

CLASS AA
Hanks, EP, TX *

Other Bands in Class
Bel Air, EP, TX *
Volcano Vista, NM
Socorro, NM *
Hobbs, NM
ElDorado, NM
Franklin, EP, TX *
Americas, EP, TX *
Montwood, EP, TX *
Coronado, EP, TX *
Las Cruces, NM
Onate, Las Cruces, NM *
Mayfield, Las Cruces, NM
La Cueva, NM
Eastwood, NM

All Captions - Hanks
* Advance to Finals

Finals                 
92.95 Hanks, TX
91.15 Coronado, TX
89.10 Onate, NM
87.65 Americas, TX
85.10 Montwood, TX
85.00 Bel Air, TX
84.45 Socorro, TX
83.75 Franklin, TX
82.60 Eastlake, TX
80.90 Plainview, TX

All Captions - Hanks
Grand Championship - Hanks

Back Red Bar Top

Saturday October 27th
Arapahoe Marching Band Invitational (CBA)
-
Centennial, CO
Prelims
CLASS 3A
67.30 Woodland Park
52.60 Arvada (0.6 pen)

Visual - Woodland Park
G.E. - Woodland Park
Music - Woodland Park

CLASS 4A
73.05 Monarch (0.4 pen)
72.80 Conifer
70.20 Dakota Ridge
65.15 Littleton (0.4 pen)
64.90 Green Mountain
59.90 Pine Creek (0.2 pen)
55.65 Columbine

Visual - Monarch
G.E. - Conifer
Music - Monarch

CLASS 5A
83.20 Fairview
78.45 Chatfield
75.70 Lakewood
74.10 Chaparral
69.40 Bear Creek
66.85 Ralston Valley
64.85 Heritage
62.85 Mountain Range (0.2 pen)
58.10 NorthGlen
57.85 Rock Canyon (0.1 pen)
54.75 Eaglecrest

Visual - Lakewood
G.E. - Fairview
Music - Fairview

Finals
78.70 Fairview
75.80 Chatfield
75.35 Chaparal
73.75 Monarch
73.55 Conifer
70.20 Dakota Ridge
69.70 Bear Creek
66.35 Woodland Park
65.15 Green Mountain
64.80 Littleton
63.25 Ralston Valley
63.00 Heritage
60.85 Mountain Range
59.05 Pine Creek

Visual - Fairview
G.E. - Fairview
Music - Fairview

Monday October 29th
Colorado Bandmasters 1A-3A State Marching Championships (CBA)
-
Pueblo, CO
Semifinals 
CLASS 1A
54.75 Cedar Edge
53.65 Platte Valley
50.85 Monte Vista (0.2 pen)
47.10 Gunnison (0.4 pen)

Visual - Cedar Edge
G.E. - Cedar Edge
Music - Cedar Edge

CLASS 2A
62.90 D'Evelyn (0.2 Pen)
58.90 Bayfield
57.35 Englewood
57.15 Delta
56.60 Elizabeth (0.1 pen)
55.80 Bedhold
51.25 Ft. Lupton
51.15 Roosevelt (0.5 pen)
50.40 LaJunta

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - D'Evelyn

CLASS 3A
66.40 Centaurus
66.30 Palisades
65.20 Woodland Park
64.70 Evergreen
61.10 Canon City
59.85 Montezuma/Cortez (0.1 pen)
58.15 Pueblo County
57.05 Harrison
50.20 Arvada (0.3 pen)
49.15 Pueblo East

Visual - Centaurus
G.E. - Palisades
Music - Centaurus

Finals
CLASS 1A
55.80 Cedar Edge
54.30 Platte Valley
51.60 Monte Vista

Visual - Cedar Edge
G.E. - Cedar Edge
Music - Platte Valley

CLASS 2A
64.05 D'Evelyn
61.00 Bayfield
60.25 Englewood
59.45 Estes Park *
56.55 Delta

* Bye into Finals

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - D'Evelyn

CLASS 3A
68.85 Centaurus
67.05 Palisades
64.65 Woodland Park
63.25 Evergreen
61.00 Canon City

Visual - Centaurus
G.E. - Centaurus
Music - Centaurus

Back Red Bar Top

Saturday October 20th
Woodland Park Invitational (CBA)
-
Woodland Park, CO
Prelims
CLASS 3A
52.45 Pueblo County
44.25 Pueblo East

Visual - Pueblo County
G.E. - Pueblo County
Music - Pueblo County

CLASS 4A
47.65 Vista Ridge

CLASS 5A
50.65 Palmer
47.00 Hinkley

Visual - Hinkley
G.E. - Palmer
Music - Palmer

OPEN CLASS
71.70 Mesa Ridge
71.10 Fountain Fort Carson
68.60 Cherry Creek
64.95 Pueblo South
63.55 Centaurus
59.95 Doherty
59.35 Ralston Valley
58.30 Harrison
58.20 Wheat Ridge
57.40 Evergreen
54.80 Widefield
46.35 The Classical Academy

Visual - Fountain Fort Carson
G.E. - Mesa Ridge
Music - Cherry Creek

Finals
71.90 Mesa Ridge
70.50 Fountain Fort Carson
68.00 Cherry Creek
64.75 Pueblo South
62.55 Centaurus
61.30 Doherty
57.45 Evergreen
56.35 Harrison
55.90 Ralston Valley
51.25 Wheat Ridge
50.85 Widefield
45.90 The Classical Academy

Visual - Mesa Ridge
G.E. - Fountain Fort Carson
Music - Fountain Fort Carson

Zai Marching Fiesta (IND)
-
Albuquerque, NM
Prelims
CLASS A
59.30 Bayfield

CLASS AA
78.95 Canyon, TX
68.30 Portales
66.95 Los Alamos
41.75 Gallup
38.35 Durango, CO

All Captions - Canyon

CLASS AAA
88.60 Air Academy, CO
83.45 Liberty
81.25 Manzano
78.90 Pomona, CO
77.25 Riverside, TX
71.70 Deming
68.50 Cibola
63.60 Alamogordo
58.55 Albuquerque
54.75 Highland
50.65 Piedra Vista
48.35 West Mesa
46.40 Las Lunas
44.25 Santa Fe
36.50 Del Norte
32.50 Capital

All Captions - Air Academy

CLASS AAAA
87.35 Clovis
87.05 Mayfield
86.75 Onate
84.75 El Dorado
83.90 Rio Rancho
81.80 Cleveland
79.00 La Cueva
77.45 Las Cruces
73.70 Sandia
69.45 Volcano Vista
62.40 Monzano

Visual - Clovis 
G.E. - Mayfield
Musical - Clovis

Finals
87.60 Air Academy
85.15 Clovis
85.10 Onate
83.35 Mayfield
81.05 El Dorado
76.80 Manzano
76.45 Rio Rancho
75.35 Liberty
74.85 Cleveland
74.35 La Cueva

All Captions - Air Academy
Grand Champions - Air Academy

Nebraska State Bandmasters Association State Marching Contests (NSBA)
-
Lincoln, NE
Festival Rankings Only
Bands are not in class Order
CLASSES A, B, C, & D
Chambers           1
Tri County         2
Crofton            1
Filmore Central    2
Shelby-Rising      3
Hershey            2
Neleigh-OakDale    2
Johnson Cty        1
Logan View         1
Bp Neumann         2
Aquinas            3
Kearney Cath       2
Bennington         2
Pierce             2
Aurora             1
Minden             2
Syracuse           1
Plattview          1
Falls City         2
Ashland            2
Greenwood Wyne     1
Fort Calhoun       1
Adams Central      1
Seward             2
Schuyler           2
Plattsmouth        2
Waverly            1
Grand Island NW    1
Gretna             1
Beatrice           2
Lexington          1

NSBA Class AA Championships (NSBA)
-
Omaha, NE
Festival Rankings Only
Prelims
Omaha North        3
Omaha Benson       3
Lincoln NW         2
Lincoln NE         2
Omaha NW           2
Lincoln            2
Lincoln N Star     2
Pius X             2
Grand Island       2
Papillion          2
Norris             2
Omaha S.           2
Columbus           2
Elkhorn            2
Hastings           2
Norfolk            2
Kearney            2
Lincoln East       2
Lincoln SW         2
Elkhorn South      1
Millard South      1
Millard West       1
Westside           1
Millard North      1
Bellevue East      1
Omaha Burke        1
Paoillion La Vis   1
South              1
Bellevue West      1
Lincoln SE         1

Finals
1.  Bellevue West
2.  Bellevue East
3.  Millard West
4.  Omaha Burke
5.  Millard North
6.  Papillion LA Vista
7.  Millard South
8.  Lincoln Southeast
9.  Westside
10. Elkhorn South

Guard - Bellevue West
Percussion - Omaha Burke
Visual - Bellevue West
G.E. - Bellevue West
Music - Bellvue East

Back Red Bar Top

Thursday October 18th
Metro 5A Regionals (CBA)
-
Littleton, CO
75.35 Cherry Creek
74.60 Araphoe (0.1 pen)
71.35 Legend
71.25 Chatfield (0.1 pen)
70.95 Lakewood
69.70 Chaparral
68.15 Douglas County
64.75 Bear Creek (0.3 pen)
62.00 Heritage
61.40 Ralston Valley
60.80 Arvada West (0.1 pen)
55.60 Smoky Hills
54.15 Highlands Ranch
49.65 Eaglecrest

Western Regional (CBA)
-
Grand Junction, CO
CLASS 1A
45.75 Cedarrodge (0.1 pen)
39.45 Gunnison (0.1 pen)
37.90 Olathe (0.1 pen)

CLASS 2A
53.85 Delta (0.4 pen)
53.50 Bayfield

CLASS 3A
61.45 Palisade
57.65 Montezuma/Cortez

CLASS 4A
64.15 Central
60.75 Montrose
46.75 Durango

CLASS 5A
70.00 Fruita Monument
63.55 Grand Junction (0.1 pen)

Back Red Bar Top

Monday October 15th
Metro 2A-5A Marching Contest (CBA)
-
Parker, CO
CLASS 2A
58.95 D'Evelyn
53.00 Englewood
51.05 Elizabeth

CLASS 3A
62.40 Centauris
58.80 Evergreen
46.10 Arvada

CLASS 4A
72.50 Conifer
69.30 Pomona
67.65 Dakota Ridge
65.40 Monarch
65.30 Littleton
62.45 Green Mountain
53.70 Wheat Ridge
50.20 Columbine

CLASS 5A
59.20 Rock Canyon  (0.10 Penalty)
49.25 Hinkley
48.55 Overland

Wednesday October 17th
South Regional Marching Contest (CBA)
-
Colorado Springs, CO
CLASS 1A
45.70 Monte Vista

CLASS 2A
48.65 La Junta (0.5 pen)
44.80 Trindad

CLASS 3A
61.55 Woodland Park (0.5 pen)
57.45 Pueblo County
55.50 Canon City (0.3 pen)
54.70 Harrison (0.1 pen)
46.30 Pueblo East (0.8 pen)
43.10 Wasson

CLASS 4A
80.66 Air Academy
73.00 Fountain/Fort Carson
72.15 Liberty
69.55 Mesa Ridge
65.00 Pueblo South
61.75 Sand Creek
58.45 Pine Creek (0.2 pen)
52.45 Wildfield
47.80 Vista Ridge
46.60 Falcon

CLASS 5A
77.46 Rampart
59.30 Doherty
55.10 Palmer

Northern Regional (CBA)
-
Loveland, CO
CLASS 1A
47.05           Platte Valley

CLASS 2A
56.10 Estes Park (0.1 pen)
49.85 Fort Lupton (0.2 pen)
49.60 Berthoud
45.75 Roosevelt
42.25 Eaton

CLASS 4A
74.65 Loveland
69.00 Windsor
57.20 Broomfield
54.75 Thompson Valley
52.95 Prairie View (0.1 pen)
51.25 Greely Central (2.0 pen)

CLASS 5A
80.35 Fossil Ridge
79.75 Legacy
77.60 Fairview
62.10 Mountain Range (0.1 pen)
48.40 Thornton (1.4 pen)

Back Red Bar Top

Saturday October 13th
Douglas County Invitational (CBA)
-
Castle Rock, CO
Prelims
83.70 Legacy
82.50 Air Academy
81.05 Rampart (0.4 pen)
78.15 Loveland
78.00 Liberty
77.90 Arapahoe
75.65 Mesa Ridge
73.00 Manzano (1.0 pen)
69.60 Chaparral
66.25 Windsor
66.00 Green Mountain (0.4 pen)
65.65 Ralston (0.5 pen)
64.25 Arvada (0.1 pen)
62.70 Heritage
62.50 Rock Canyon (0.3 pen)
61.60 Doherty (0.1 pen)
59.05 Mountain Range (0.5 pen)
56.70 Elizabeth
56.50 Eaglecrest (0.8 pen)
54.60 Northglenn
51.25 Vista Ridge
49.45 Overland (0.1 pen)

Visual - Legacy
G.E. - Legacy
Music - Legacy

Finals
84.35 Legacy
82.25 Air Academy
77.95 Rampart
77.05 Arapahoe
76.45 Loveland
73.65 Liberty
69.65 Mesa Ridge
68.35 Manzano
67.85 Chaparral
65.20 Windsor
55.80 Elizabeth

Visual - Air Academy
G.E. - Legacy
Music - Legacy

Youth in Music Marching Band Championships (Multi)
-
Minneapolis, MN
Prelims
CLASS A
72.6 Hastings, MN
70.9 Blue Valley SW, KS
70.1 Anoka, MN
66.1 Andover, MN
65.8 Minnetonka, MN
64.1 Coon Rapids, MN

CLASS AA
79.2 Waseca, MN
75.8 Grand Rapids, MN
75.3 Rochester Lourdes, MN
70.5 Champlain Park, MN
67.3 West DE Pere, WI

CLASS AAA
89.3 Rosemount, MN
88.9 Eden Prairie, MN
86.3 Irondale, MN
86.1 Lincoln, Sioux Falls, SD
84.0 Eastview, MN
82.5 Marshall, MN
82.2 Bellevue East, NE
80.2 Roosevelt, Sioux Falls, SD
79.2 Lincoln Way Central, IL

Soloist - Irondale, MN
Drum Major - Lincoln, SD

Finals
90.0 Rosemount
88.3 Lincoln, Sioux Falls
88.2 Irondale
84.3 Eastview
82.5 Marshall
82.2 Bellevue East
76.6 Roosevelt, Sioux Falls
75.7 Waseca
74.7 Lincoln Central
72.8 Hastings

Color Guard - Lincoln
Percussion - Rosemount
Winds - Lincoln

Eden Prairie did not participate 
due to Homecoming events. 

Exhibitions were performed by 
the Following Bands: 
University of Minnesota-Diluth 
University of Wisconsin-LaCrosse 
451st US Army Band, USAR 
University of Wisconsin- Eau Claire

Legend Marching Festival (CBA)
-
Parker, CO
Prelims
CLASS 2A
58.75 D'Evelyn (0.9 pen)
55.25 Englewood (0.4 pen)
41.10 Berthoud

Visual - D'Evelyn
G.E. - D'Evelyn
Music - D'Evelyn

CLASS 3A
62.40 Centaurus (0.8 pen)
61.80 Evergreen (0.1 pen)
53.25 Harrison (0.7 pen)
33.05 Wasson

Visual - Evergreen
G.E. - Centaurus
Music - Centaurus

CLASS 4A
64.55 Pueblo South (0.4 pen)
59.95 Sand Creek (0.5 pen)
53.55 Columbine
46.90 Thompson Valley (0.3 pen)

Visual - Pueblo South
G.E. - Pueblo South
Music - Pueblo South

CLASS 5A
58.70 Highlands Ranch
56.30 Smoky Hill
50.90 Horizon (0.6 pen)
47.70 Palmer
45.10 Rangeview (0.5 pen)
43.30 Hinkley

Visual - Smoky Hill
G.E. - Highlands Ranch
Music - Smoky Hill

Finals
65.80 Pueblo South
65.35 Centaurus (0.1 pen)
61.45 Sand Creek
61.35 Evergreen
60.70 D'Evelyn
55.65 Smoky Hill
55.35 Englewood (0.2 pen)
54.65 Highlands Ranch (0.1 pen)
52.45 Columbine

Visual - Pueblo South
G.E. - Centaurus
Music - Pueblo South

Wyoming HS State Marching Band Championships (WYHSAA)
-
Casper, WY
School             Rating
Buffalo             I
Cheyenne East       I
Cheyenne South      I
Kelly Walsh         I
Natrona             I
Riverton            I
Campbell County     II
Cheyenne            II
Cody                II
Douglas             II
Evanston            II
Green River         II
Lander              II
Laramie             II
Star Vallley        II
Worland             II
Rock Springs        III

Caption Awards
Outstanding Drum Major
Kelly Walsh
Rock Springs
Cheyenne South
Riverton
Buffalo

Outstanding Auxiliary
Cheyenne South
Cheyenne East
Worland

Outstanding Percussion
Cheyenne South
Cheyenne East

Outstanding Brass
Riverton
Cheyenne East
Natrona

Omaha Marching Invitational (NSBA/CSJA)
-
Omaha, NE
Omaha Benson          II
Fort Calhoun          II
Omaha South           II
Ralston               II
Washington, SD        I
Gretna                I
Omaha Northwest       II
Norris                I
Elkhorn               II
Hastings              II
Norfolk               II
Westside              I
Millard West          I
Elkhorn South         I
Millard North         I
Millard South         I
Omaha Burke           I

Ratings to Scores  I= 75-100
                  II= 55-74.9
                 III= 45-54.9
                  IV= 40-44.9
                   V= Under 40

1st Place Band  Millard West
2nd Place Band  Millard North
3rd Place Band  Washington, SD

Drum Major - Washington, SD
Auxiliary - Omaha Burke
Percussion - Omaha Burke
G.E. - Millard West
Visual - Millard West
Music - Millard West

Back Red Bar Top

Saturday October 6th
Pomona Marching Festival (CBA)
-
Pomona, CO
Finals
76.50 Air Academy
75.00 Fossil Ridge
73.30 Legacy
71.30 Fairview
70.45 Loveland
69.50 Liberty
69.40 Rampart
65.85 Legend
63.55 Cherry Creek
63.10 Lakewood
62.05 Douglas County
61.10 Chatfield
59.90 Mesa Ridge
59.70 Monarch
57.35 Pueblo South
49.80 D'Evelyn
48.45 Pine Creek
48.20 Englewood
44.40 Smoky Hill
43.75 Palmer (0.7 pen)

Visual - Air Academy
G.E. - Air Academy
Music - Fossil Ridge

Friendship Cup Elizabeth (CBA)
-
Elizabeth, CO
CLASS 3A
57.35 Woodland Park
48.00 Canon City
47.45 Evergreen
47.15 Harrison
40.15 Arvada
Silver Creek

All Captions - Woodland Park

CLASS 4A
56.55 Widefield
51.75 Columbine
42.65 Vista Ridge

Visual - Columbine
G.E. - Widefield
Music - Widefield

CLASS 5A
64.90 Heritage
63.10 Ralston Valley
59.75 Doherty
59.75 Gateway
52.30 Rangeview
45.40 Hinkley

Visual - Heritage
G.E. - Ralston Valley
Music - Heritage

University of Wyoming/Troopers Marching Invitational (IND)
-
Laramie, WY
CLASS AAAA
634  Araphoe, CO
609  Conifer, CO
567  Kelly Walsh
549  Riverton
510  Douglas
509  Broomfield, CO
499  Campbell County
478  South, Cheyenne
443  Rock Springs

Links Marching Contest (NSBA)
-
Lincoln, NE
         Rating  Rating 
School         Band   Guard
Elkhorn         II     II
Papillion LV    II     II
Lincoln SE      I      I
Gretna          II     I
Ralston         II     III
Ashland GWD     II     I
Westside        I      II
Papillion SW    I      II 
Syracuse        II     I
Platteview      II     I
Ft.Calhoun      II     N/A
Elkhorn S.      I      I
Plattsmouth     II     II
Seward          II     II
Bish Neuman     III    N/A
Lincoln SW      I      II
Johnson Coun    II     II
Waverly         I      I
Filmore Ctl     II     II
Pius X          II     II
Beatrice        II     II

Drum Major - Papillion S
Color Guard 
  1.Lincoln SE
  2.Platteview
  3.Waverly

Percussion - Elkhorn South
Marching 
  1.Papillion S
  2.Waverly
  3.Lincoln SE

Music 
  1. Papillion South
  2. Waverly
  3. Elkhorn S.

CLASS C 
  1. Filmore Central
  2. Johnson Coun

CLASS B
  1. Fort Calhoun
  2. Syracuse

CLASS A
  1. Waverly
  2. Gretna

CLASS AA
  1. Papillion S.
  2. Lincoln SE

GRAND CHAMPION - Papillion S. 

Colorado West Invitational (CBA)
-
Grand Junction, CO
CLASS 1A
52.85 Cedaredge
35.90 Olathe

All Captions - Cedaredge

CLASS 2A
53.95 Grand County (1.0 pen)
52.75 Delta

Visual - Grand County
G.E. - Delta
Music - Grand County

CLASS 3A
63.70 Palisade
60.85 Montezuma/Cortez

Visual - Montezuma/Cortez
G.E. - Palisade
Music - Palisade

CLASS 4A
63.40 Montrose
63.30 Central

Visual - Central
G.E. - Montrose
Music - Montrose

CLASS 5A
69.10 Fruita Monument
64.20 Grand Junction
56.85 Horizon

All Captions - Fruita Monument

New Mexico Pageant of Bands (NMMEA)
-
Albuquerque, NM
CLASS A
1. Dell Norte
2. Aztec
3. Capitol

Brass      - Del Norte
Winds      - Del Norte
Drum Major - Del Norte
Soloist    - Aztec
Perc       - Aztec
Guard      - Del Norte

CLASS AA
1. Santa Fe
2. Valley
3. Belen

Brass      - Santa Fe
Winds      - Santa Fe
Drum Major - Belen
Soloist    - Valley
Perc       - Santa Fe
Guard      - Valley

CLASS AAA
1. Sandia
2. Valencia
3. Piedra Vista

Brass      - Valencia
Winds      - Sandia
Drum Major - Cibola
Soloist    - Sandia
Guard      - Valencia

CLASS AAAA
1. Rio Rancho
2. Cleveland
3. Volcano Vista

Brass      - Rio Rancho
Winds      - Rio Rancho
Drum Major - Volcano Vista
Soloist    - Volcano Vista
Perc       - Cleveland
Guard      - Cleveland

CLASS AAAAA
1. El Dorado
2. La Cueva
3. Monzano

Brass      - El Dorado
Winds      - La Cueva
Drum Major - El Dorado
Soloist    - El Dorado
Perc       - Monzano
Guard      - Monzano

Other Participating Bands
Rio Grande
Kirtland Central
Farmington
Highland
Los Lunas
Cibola
Albuquerque
West Mesa

Harvest of Harmony (NSBA)
-
Grand Island, NE
Parade Competition
CLASS D
1. Osmond
2. Chambers
3. Alma
4. Arcadia

CLASS C
1. Heartland Community
2. St. Paul
3. Kearney Catholic

CLASS B
1. Aurora
2. Ogallala
3. Milford

CLASS A
1. Gretna
2. Grand Island Northwest

CLASS AA
1. Grand Island Senior 
2. Hastings

Best Class C/D Band - Heartland Community
Best Class A/B Band - Aurora
GRAND CHAMPION - Grand Island

Field Competiton 
CLASS D
Chamber

Class C
N/A

CLASS B
Adams Central
Aurora
Ogallala
Minden

CLASS A
Gretna
Beatrice
Grand Island Northwest

CLASS AA
Hastings
Grand Island Senior
Kearney
Lincoln Northeast

Only Superior Rated Bands Recognized

Best Class C/D band    Chambers
Best Class A/B Band    Aurora
GRAND CHAMPION - Grand Island Senior

Back Red Bar Top

Saturday September 29th
Legacy Marching Invitational (CBA)
-
Thornton, CO
Prelims
CLASS 4A
67.50 Liberty
66.30 Loveland
64.40 Dakota Ridge
64.05 Conifer
63.00 Monarch
61.70 Mesa Ridge
60.95 Windsor
60.80 Fountain, Fort Carson
54.80 Green Mountain
53.35 Littleton

Visual - Liberty
G.E. - Liberty
Music - Windsor

CLASS 5A
73.40 Fossil Ridge
71.10 Fairview
69.70 Legend
67.80 Araphoe
67.00 Lakewood
65.70 Cleveland  NM
64.05 Rio Rancho NM
63.95 Cherry Creek
62.85 Douglas County
61.40 Bear Creek
60.30 Chaparral
57.80 Doherty
53.10 Arvada West
50.90 NorthGlen
48.00 Eaglecrest
46.15 Palmer

Visual - Lakewood
G.E. - Fossil Ridge
Music - Fossil Ridge

Finals 
75.15 Fossil Ridge
73.70 Fairview
71.85 Legend
70.50 Araphoe
69.65 Lakewood
68.90 Cleveland
68.80 Liberty
65.95 Loveland
64.50 Conifer
63.00 Dakota Ridge
62.55 Rio Rancho
60.85 Cherry Creek

Visual - Fossil Ridge
G.E. - Fossil Ridge
Music - Fossil Ridge

Capital City Marching Band Championships (NSBA)
-
Lincoln, NE
1. Bellevue East
2. Omaha Burke
3. Norris
4. Lincoln East
5. Lincoln Southwest
6. Lincoln Northwest
7. Hastings
8. Lincoln

Color Guard - Bellevue East
Percussion - Bellevue East
Marching  - Bellevue East
G.E. - Bellevue East
Music - Bellevue East

Collumbus Marching Festival (NSBA)
-
Columbus, NE
Parade Competition
CLASS D
1. Osmond
2. Fullerton

CLASS C
1. Aquinas
2. Shelby-Rising City

CLASS B
1. Syracuse

CLASS A
1. Waverly
2. Gretna

CLASS AA
1. Millard South
2. Grand Island

Field Competition
CLASS C
1. Logan View **
2. Aquinas ***

CLASS B
1. Syracuse **

CLASS A
1. Waverly *
2. Gretna **
3. Seward **
Also
   York **
   Beatrice **

CLASS AA
1. Millard West *
2. Millard North *
3. Millard South *
Also
   Grand Island *
   Westside *
   Norfolk **
   Kearney **

All Captions - Millard West

*   Superior Rating
**  Excellent Rating
*** Good Rating

Maverick Marching Festival UofN (NSBA)
-
Omaha, NE
1. Blair HS
2. Grand Island Northwest
3. Papillion La Vista

Others participating
Omaha Northwest
Omaha Central
Plattsmouth

Back Red Bar Top

Monday September 24th
Jefferson County Marching Invitational (CBA)
-
Arvada, CO
CLASS 2A
53.65 D'Evelyn

CLASS 3A
56.35 Evergreen
40.60 Arvada

CLASS 4A
67.60 Conifer
66.90 Pomona
63.15 Dakota Ridge
61.80 Green Mountain
52.10 Wheat Ridge
51.35 Columbine
36.50 Standley Lake

CLASS 5A
68.90 Lakewood
66.65 Chaftield
64.50 Bear Creek
56.65 Ralston Valley
53.50 Arvada West

Back Red Bar Top

Saturday September 15th
3rd Annual Wildcat Classic (NSBA)
-
Omaha, NE
Prelims
Band                 Rating
CLASS C
1. Johnson Cty       Good

CLASS A
1. SF O'Gorman SD    Excellent

CLASS AA
1. Bellvue East      Excellent
2. Millard North     Excellent
3. SF Washington, SD Excellent
4. Burke, Omaha      Excellent
5. Millard South     Excellent
6. Columbus          Excellent
7. Papillion         Excellent

Finals
65.80 SF Washington
64.15 Burke
60.60 SF O'Gorman
58.50 Millard South
56.90 Columbus
56.30 Papillion

Guard  - Burke
Perc   - Burke
Visual - Burke
G.E.   - Washington
Music  - Washington

Did not perform in Finals 
due to Homecoming activities
Johnson County
Millard North
Bellevue East

Back Red Bar Top

Saturday September 8th
CBA State Parade Championships (CBA)
-
Arvada, CO
CLASS 1A/3A
62.10 Pueblo Colunty
52.30 Harrison

CLASS 4A
74.20 Pomona
61.90 Pueblo West
46.30 Ponderosa

CLASS 5A
84.90 Legacy
72.30 Ralston Valley
72.20 Douglas County
71.60 Horizon
61.70 Grandview
59.30 Thornton
48.70 Hinckley

SWEEPSTAKES
Music - Legacy
BAND - Legacy

Back Red Bar Top

For more High School Band scores, check the Rec.Arts.Marching.Band.High-School Newsgroup!






  http://www.worldofpageantry.com Copyright © 1996 - 2006 Email:  admin@worldofpageantry.com  

Site design and maintenance by Dave Schaafsma at Dave's Web Dynamics