World of Pageantry


Pageantry Products
Pageantry Forums
Upcoming Events
Latest News
Media Galleries
March Library
Scores Page
Classified Ads
Pageantry Chatroom
Advertisers and Sponsors
Pageantry Staff
Pageantry Links
Search the Web with Pageantry's Portal
Send Us Email
Return to Our Home Page


We Cover The WEST and the REST of the WORLD OF PAGEANTRY.....BEST!!!

Fall 2016 Midwest High School Band Results

November 12th
October 15th   |   October 11th   |   October 9th   |   October 8th   |   October 2nd
October 1st   |   September 25th   |   September 24th   |   September 18th   |   September 17th

Back to Our Main Scores Page | View Printable Version of this Page Printable Page

Shows are arranged for each date from south (Missouri) to north (Minnesota).
If you have any scores that you would like to see posted on this page,
please format them as below, and send them by email to the Pageantry Webmaster
or use our new Scores Submission Form.

Back Red Bar Top

Saturday November 12th
Grand National Semi-Finals (BOA)
-
Indianapolis, IN
CLASS A
77.15 Adair County, KY
74.10 Williamstown, KY
73.20 Archbishop Alter, OH
72.30 Milton-Union, OH

Visual - Adair County
G.E. - Adair County
Music - Adair County

CLASS AA
95.90 Tarpon Springs, FL
89.75 Marian Catholic, IL
81.80 North Hardin, KY
80.55 Reeths-Puffer, MI

Visual - Tarpon Springs
G.E. - Tarpon Springs
Music - Tarpon Springs

CLASS AAA
93.80 Leander, TX
92.45 Cedar Park, TX
89.95 Castle, IN
88.30 Dobyns-Bennet, TN
87.25 Franklin, TN
81.60 Columbus North, IN
81.00 Bellevue West, NE
79.80 Fort Mill, SC
79.65 Clovis West, CA

Visual - Leander
G.E. - Cedar Park & Leander
Music - Leander

CLASS AAAA
96.55 Avon, IN
95.90 Carmel, IN
95.90 William Mason, OH
92.30 Ronald Reagan, TX
91.70 Claudia Taylor Johnson, TX
91.20 Wando, SC
88.30 Homestead, IN
88.00 Vista Murrieta, CA
87.85 Owasso, OK
87.65 Union, OK
86.65 James Bowie, TX
85.90 Ayala, CA
85.70 Lawrence Township, IN
85.55 Plymouth-Canton Educational Park, MI
85.20 O'Fallon Township, IL
84.30 Center Grove, IN
83.35 James F. Byrnes, SC
81.80 Lockport Township, IL
79.60 Green Hope, NC

Visual - William Mason
G.E. - Avon
Music - Avon

Grand National Finals (BOA)
-
Indianapolis, IN
97.45 Carmel, IN *
97.45 Avon, IN
96.55 William Mason, OH
95.70 Tarpon Springs, FL
95.30 Cedar Park, TX
94.65 Leander, TX
91.85 Ronald Reagan, TX
91.50 Wando, SC
91.30 Claudia Taylor Johnson, TX
91.05 Castle, IN
91.00 Homestead, IN
90.05 Marian Catholic, IL
89.45 Dobyns-Bennett, TN

* tie broken by G.E. score

Visual - Avon
G.E. - Carmel
Music - Avon

"Al Castronovo" Esprit de Corps Award: 
Vista Murrieta, CA

Back Red Bar Top

Saturday October 15th
WSMA State Marching Band Championships (WSMA)
-
Whitewater, WI
FESTIVAL CLASS (Rating)
Marathon        II

CLASS A
79.85 Baldwin-Woodville
72.70 Cumberland
66.55 Wisconsin Lutheran
62.45 Antigo
62.25 Cudahy
57.30 Columbus
56.90 Whitewater

Auxiliary - Cumberland
Percussion - Baldwin-Woodville
Visual - Baldwin-Woodville
Music - Baldwin-Woodville

CLASS AA
84.75 Greendale
66.15 New Berlin Eisenhower
65.50 Portage
64.70 Sauk Prairie
63.50 Fort Atkinson
57.55 Merrill
52.05 New Berlin West
 EXH  Whitnall

Auxiliary - Greendale
Percussion - Sauk Prairie
Visual - Greendale
Music - Greendale

CLASS AAA
82.00 River Falls
79.10 Waukesha North
67.90 Milton
66.30 Cedarburg
65.95 South Milwaukee
63.10 Wauwatosa East
60.00 Waukesha South

Auxiliary - River Falls
Percussion - River Falls
Visual - River Falls
Music - Waukesha North

CLASS AAAA
82.75 Oak Creek
82.75 Waukesha West
76.25 Germantown
69.40 Mukwonago
69.10 Sussex Hamilton
65.25 Greenfield
63.15 Franklin
59.65 Chippewa Falls
 EXH  Hudson

Auxiliary - Waukesha West
Percussion - Germantown
Visual - Oak Creek
Music - Oak Creek

WISCONSIN STATE CHAMPIONS
CLASS A    - Baldwin-Woodville
CLASS AA   - Greendale
CLASS AAA  - River Falls
CLASS AAAA - Oak Creek & Waukesha West

OVERALL CHAMPION - Greendale

IHSMA State Marching Band Festival (IHSMA)
-
Des Moines & Sioux City, IA
CLASS 3A
A.D.M Adel             I
Algona                 I
Anamosa                III
Benton, Van Horne      I
Bishop Heelan Cath     II
Bondurant-Farrar       I
Carlisle               II
Center Point           I
Centerville            II
Central DeWitt         II
Charles City           II
Clarke, Osceola        I
Clear Creek            I
Creston                I
Crestwood Cresco       I
Dallas Center          I
Davis County           II
Decorah                I
Estherville            I
Forest City            I
Fort Madison           I
Glenwood               I
Greene County          III
Grinnell               I
Harlan                 I
Humboldt               I
Independence           I
Knoxville              II
LeMars                 I
Maquoketa              I
Marion                 I
Mount Pleasant         I
Mount Vernon           I
Nevada                 II
North Polk             I
Oelwein                I
Oskaloosa              I
Pella                  I
Perry                  I
Saydel                 I
Sioux Center           I
Solon                  II
South Tama Co          III
Spencer                I
Spirit Lake            I
Union, La Porte        III
Vinton Shellsburg      I
Washington             II
West Delaware          I
West Liberty           II
Williamsburg           II
Winterset              I
Xavier, Cedar Rap      I

CLASS 4A
Ankeny                 I
Ankeny Centennial      I
Bettendorf             I
Cedar Falls            I
Jefferson CR           I
Kennedy, CR            I
Washington, CR         I
Clinton                I
Lincoln, CB            II
Jefferson CB           II
Davenport Central      I
Davenport North        II
Davenport West         I
Lincoln Des Moines     I
Roosevelt DM           I
Dowlling Catholic      I
Hempstead, Dbqe        I
Senior, Dbqe           I
Epworth                I
Fort Dodge             I
Indanola               I
Johnston               I
Lewis Central          I
Linn Mar Marion        I
Marshalltown           I
Muscatine              I
Newton                 I
Norwalk                I
Ottumwa                II
Prairie CR             I
Sioux City East        I
Sioux City North       I
Sioux City West        I
Urbandale              I
West Des Moines        I
Waterloo East          I
Waterloo West          I
Waukee                 I

Back Red Bar Top

Tuesday October 11th
District 10 Marching Band Festival (MSBOA)
-
East Kenwood, MI
School         Class Music March GE Final
Hopkins          C    I     II   II  II
Kellogsville     C    II    II   I   II
GR Catholic Cent C    I     I    I   I
Lakewood         C    I     I    I   I
Hastings         B    I     I    I   I
Ionia            B    I     II   I   I
Wyoming          A    I     I    I   I
Caledonia        A    I     I    II  I
FH CEntral       A    I     II   II  II
Northview        A    I     I    I   I
East Kenwood     A    I     I    I   I

Back Red Bar Top

Sunday October 9th
Fort Atkinson Tournament of Bands (WSMA)
-
Fort Atkinson, WI
CLASS A
70.20 Wisconsin Lutheran
62.55 Whitewater

CLASS AA
74.20 Sauk Prairie
70.25 New Berlin Eisenhower
 EXH  Fort Atkinson (Host)

CLASS AAA
74.60 Milton
70.05 South Milwaukee

CLASS AAAA
89.45 Oak Creek
88.30 Waukesha West
84.10 Germantown
77.00 Mukwonago
72.25 Greenfield

River Falls Rhythm By The River (WSMA)
-
River Falls, WI
CLASS A/AA
82.75 Baldwin-Woodville
80.25 Cumberland
71.30 Antigo
68.40 Columbus
65.90 Merrill
 EXH  River Falls (Host)

CLASS AAA/AAAA
84.25 Waukesha North
83.95 Grand Rapids, MN
72.15 Chippewa Falls
 EXH  Hudson (Exh)

Back Red Bar Top

Saturday October 8th
ValleyFest (IHSMA)
-
West Des Moines, IA
CLASS 2A
60.7 Eddyville-Blakesburg-Fremont
55.3 Tri-Center

Guard - Tri-Center
Drums - Tri-Center
Winds - E-B-F

CLASS 3A
79.4 Norris, NE
77.0 Dallas Center-Grimes
75.0 Winterset
72.7 Bondurant-Farrar
70.7 Saydel
70.4 Creston
59.9 North Polk
58.8 Clarke Community
52.0 Adel-Desoto-Minburn
51.6 Davis County
49.8 Carlisle

Guard - Dallas Center-Grimes
Drums - Dallas Center-Grimes
Winds - Norris, NE

CLASS 4A
88.4 Waukee
85.7 Rock Island, IL
82.4 Southeast Polk
78.9 Johnston
77.7 Urbandale
76.0 Des Moines Roosevelt
71.8 Norwalk
71.4 Des Moines Lincoln
69.4 Indianola
69.1 Newton

Guard - Rock Island, IL
Drums - D.M. Roosevelt
Winds - Waukee

SWEEPSTAKES - 88.4 Waukee

Dutchman Field Championships (IHSMA)
-
Orange City, IA
CLASS 1A
63.4 Logan View, NE
60.8 McCook Central, SD
57.8 Woodbury Central, IA
57.5 Gehlen Catholic, IA
53.4 South O'Brien, IA
52.8 Logan-Magnolia, IA

Guard - Gehlen Catholic, IA
Drums - McCook Central, SD
Winds - Logan View, NE

CLASS 2A
74.8 West Lyon, IA
73.3 Lennox, SD
72.6 Sibley-Ocheyedan, IA
71.8 Sheldon, IA
70.4 Luverne, MN
67.5 West Central, SD
61.0 Cherokee, IA

Guard - Sheldon, IA
Drums - Lennox, SD
Winds - West Lyon, IA

CLASS 3A
77.6 Mitchell, SD
75.5 Sioux Falls O'Gorman, SD
69.6 Le Mars, IA
66.4 Madison, SD
62.8 Spirit Lake, IA
62.4 Algona, IA
61.6 Sioux Center, IA
57.6 Bishop Heelan Catholic, IA
 EXH MOC-Floyd Valley, IA (Host)

All Captions - Mitchell, SD

CLASS 4A
89.1 Sioux Falls Lincoln, SD
83.6 Brandon Valley, SD
81.3 Omaha Burke, NE
72.5 Sioux City North, IA
70.1 Sioux City West, IA
69.0 Harrisburg, SD
68.6 Sioux City East, IA
66.7 Yankton, SD

All Captions - Sioux Falls Lincoln, SD

SWEEPSTAKES 
89.1 Sioux Falls Lincoln, SD

Baldwin-Woodville Invitational (WSMA)
-
Baldwin, WI
CLASS A
78.95 Cumberland
69.75 Antigo
66.50 Columbus
 EXH  Baldwin-Woodville (Host)

CLASS AA
65.35 Merrill

CLASS AAAA
 EXH  Hudson

Cudahy Marching Invitational (WSMA)
-
Cudahy, WI
CLASS A
68.95 Wisconsin Lutheran
 EXH  Cudahy (Host)

CLASS AA
66.30 New Berlin Eisenhower
58.05 New Berlin West
 EXH  Whitnall (Exh)

CLASS AAA
66.85 Cedarburg
65.65 South Milwaukee
62.50 Wauwatosa East

CLASS AAAA
83.35 Waukesha West
76.70 Fond du Lac

Sauk Prairie Invitational (WSMA)
-
Prairie Du Sac, WI
CLASS AA
68.05 Fort Atkinson
60.00 Stoughton
 EXH  Sauk Prairie (Host)

CLASS AAA
71.10 Milton
60.20 Onalaska

CLASS AAAA
86.70 Oak Creek
75.05 Mukwonago
69.90 Middleton

Valley Showdown (MACBDA)
-
West Des Moines, IA
CLASS C
53.4 Eddyville-Blakesburg-Fremont
53.0 North Polk
43.8 Tri-Center

Guard - E-B-F
Drums - North Polk
Winds - E-B-F

CLASS B
81.2 Pella
74.5 Independence
66.1 Norris, NE
64.1 Oskaloosa
62.9 Saydel
60.9 Dallas Center-Grimes
52.2 Creston
47.2 Clarke Community

Guard - Pella
Drums - Pella
Winds - Independence

CLASS A
91.9 Bellevue West, NE
86.1 Waukee
80.9 Rock Island, IL
78.7 Ankeny
78.1 Cedar Rapids Washington
77.7 Ankeny Centennial
76.8 Cedar Rapids Kennedy
73.4 Dowling Catholic
73.1 Linn-Mar
68.3 Waterloo West
67.9 Cedar Rapids Jefferson
66.2 Johnston
59.9 Urbandale
58.8 Newton
 EXH West Des Moines Valley (host)

All Captions - Bellevue West, NE

SWEEPSTAKES - 91.9 Bellevue West, NE

IHSMA State Marching Band Festival (IHSMA)
-
Marshall & Fort Dodge, IA
CLASS 1A
Bedford                III
Belle PLaine           II
Bishop Garrigan        II
Cardinal, Eldon        III
Central City           II
Don Bosco              II
East Buchanan          II
Gehlen Catholic        I
Lawton-Bronson         I
Lenox                  II
Lisbon                 I
Lone Tree              II
Mount Ayr              II
Nashua-Plain           I
North Mahaska          I
Riverside              II
S. O'Brien             II
Springville            I
Woodbury Central       I

CLASS 2A
Albia                  III
Alta-Aurelia           II
Aplington              II
Bellevue               II
Belmond-Klemme         II
Camanche               II
Cascade, Dubuque       II
Central Lee            I
Cherokee               II
Clarinda               I
Denver                 II
Des Moines Chris       I
Earlham                I
Garner-Hayfield        II
Highland               II
Kuempeer Cath          II
Lake Mills             I
Louisa Muscatine       II
Madrid                 II
Mediapolis             II
MId Prairie            I
North Fayette          CO
North Linn             I
Northeast              II
OA-BCIG                III
Ogden                  I
PCM Monroe             I
Pekin                  III
Pocahontas             II
Red Oak                I
Sheldon                I
Shenandoah             II
Sibley                 I
SW Valley              II 
Sumner-Fred            I
Treynor                I
Tri-Center             I
Underwood              I
Wapello                I
West Branch            II
West Burlington        II
West Central Val       II
West Lyon              I
West Marshall          I
Wilton                 I

YIM Marching Band Championships (YIM)
-
Minneapolia, MN
Prelims
CLASS A
66.7 Anoka
65.7 Andover
62.5 Pipestone
60.5 Farmington
58.7 Park Center
57.0 Coon Rapids
55.6 Eau Claire North, WI

Guard - Anoka
Perc - Anoka
Winds - Andover

CLASS AA
72.6 Minnetonka
72.0 Hastings
65.5 Champlin Park
61.2 Blaine

Guard - Minnetonka
Perc - Minnetonka
Winds - Hastings

CLASS AAA
73.8 Sioux Falls Roosevelt, SD
73.1 Brookings, SD
72.5 Waukesha North, WI
72.2 Grand Rapids
71.2 River Falls, WI
71.1 Waseca
67.5 Rochester Lourdes
65.2 Chippewa Falls, WI

Guard - Grand Rapids
Perc - Brookings, SD
Winds - Roosevelt, SD

CLASS AAAA
88.1 Rosemount
87.3 Eden Prairie
84.0 Marshall
81.1 Eastview
79.0 Irondale

Guard - Rosemount
Perc - Eden Prairie
Winds - Eden Prairie

MINNESOTA STATE CHAMPIONS
A: Anoka
AA: Minnetonka
AAA: Grand Rapids
AAAA: Rosemount

Finals
90.3 Rosemount
87.8 Eden Prairie
87.2 Marshall
81.8 Eastview
76.8 Irondale
76.6 Minnetonka
73.8 Waukesha North, WI
73.7 Brookings, SD
73.2 Sioux Falls Roosevelt, SD
69.2 Anoka

All Captions - Rosemount

Back Red Bar Top

Sunday October 2nd
Wisconsin Lutheran Marching Invitational (WSMA)
-
West Allis, WI
CLASS A
60.95 Cudahy
--.-- Wisconsin Lutheran (host)

CLASS AA
83.20 Greendale
68.10 Sauk Prairie
66.85 Portage
65.40 Fort Atkinson
63.20 New Berlin Eisenhower
53.25 New Berlin West

CLASS AAA
64.05 South Milwaukee
62.95 Cedarburg
--.-- Milton (exh)

CLASS AAAA
80.90 Waukesha West
80.35 Oak Creek
66.05 Greenfield

Captions (All Classes)
Color Guard - Greendale
Percussion - Greendale
Visual - Greendale
Music - Greendale

Back Red Bar Top

Saturday October 1st
Bands Across the Prairie (IHSMA)
-
Cedar Rapids, IA
CLASS 1A
71.0 Lisbon

Guard - none
Drums - Lisbon
Winds - Lisbon

CLASS 3A
89.6 Independence
83.7 Marion
81.3 Mt. Vernon
69.4 Grinell
66.5 Solon
63.4 West Delaware
62.3 Oelwein
55.1 Maquoketa

All Captions - Independence

CLASS 4A
91.0 Waukee
88.2 Ankeny
86.7 Southeast Polk
84.9 Linn-Mar
83.8 Waterloo West
82.8 Johnston
80.7 Cedar Rapids Jefferson
66.2 Waterloo East
65.5 Bettendorf
64.6 Western Dubuque

Guard - Linn-Mar
Drums - Waukee
Winds - Waukee

SWEEPSTAKES
91.0 Waukee

Champlin Park Rebel Classic (YIM)
-
Champlin, MN
CLASS A
73.7 Anoka
66.0 Andover
57.4 Park Center
56.3 Coon Rapids

All Captions - Anoka

CLASS AA
80.1 Minnetonka
77.4 Hastings
67.3 Blaine

Guard - Minnetonka
Perc -  Minnetonka
Visual - Minnetonka
Winds - Hastings

CLASS AAA
82.7 Eastview

All Captions - Eastview

Music Along The Chippewa (WSMA)
-
Chippewa Falls, WI
FESTIVAL CLASS (comments only)
St. Croix Falls, WI

CLASS A
75.30 Baldwin-Woodville, WI
73.65 Cumberland, WI

CLASS AA
74.05 River Falls, WI

CLASS AAAA
55.80 Robbinsdale Cooper, MN
 EXH  Chippewa Falls, WI (Host Exh)
 EXH  Eau Claire Memorial, WI (Exh)

Greendale Marching Invitational (WSMA)
-
Greendale, WI
CLASS AA
59.30 Fort Atkinson
57.30 New Berlin Eisenhower
57.00 Portage
 EXH  Greendale (Host Exh)

CLASS AAA
60.10 South Milwaukee
55.70 Waukesha South

CLASS AAAA
79.25 Oak Creek
76.70 Germantown
65.80 Fond du Lac
62.00 Greenfield
61.65 Sussex Hamilton
61.25 Franklin

Ozarko Invitational Marching Festival (MMEA)
-
Springfield, MO
Prelims
MAROON DIVISION
57.45 Cassville
55.10 School of the Osage
54.78 St. James
54.03 Hollister
45.70 Mountain Grove
44.50 Park Hills Central
43.40 Fair Grove

Soloist - Hollister
D Major - Hollister
Guard - Cassville
Perc - School of the Osage
Visual - Cassville
Music - Cassville

WHITE DIVISION
60.33 Akurora
57.90 Skiatook, OK
55.65 Logan Rogersville
53.15 Nevada
51.18 Reeds Springs
51.60 Sullivan

Soloist - Skiatook
D Major - Reeds Springs
Guard - Reeds Springs
Perc - Skiatook
Visual - Aurora
Music - Aurora

GOLD DIVISION
70.23 Fayetteville, AR
68.90 Van Buren , AR
67.00 Willard
65.75 Nixa
64.53 Republic
59.13 Parkway Central
50.45 Smith, Cotton

Soloist - Parkway Central
D Major - Republic
Guard - Nixa
Perc - Fayetteville
Visual - Fayetteville
Music - Fayetteville

Finals
72.90 Fayetteville, AR
72.53 Van Buren, AR
68.70 Willard
67.15 Nixa
"  "  Republic
62.35 Aurora
62.10 Parkway Central
61.28 Skiatook
57.98 Cassville
57.05 Logan Rogersville

Golden Regiment Invitational (MMEA)
-
Blue Springs, MO
Prelims
CLASS A
46.75 Pleasant Hill
44.85 Odessa
35.65 Hellas Catholic

All Captions - Pleasant hill

CLASS AA
76.05 Grain Valley
68.85 Blue Valley, KS
67.00 Bellevue East, NE
66.00 Blue Valley West, KS
57.90 Fox
52.25 Fort Zumwalt Smith 
52.25 Fort Osage
42.45 Warrensburg
36.15 Baytown South

Visual - Grain Valley
G.E. - Grain Valley
Music - Grain Valley

CLASS AAA
81.85 Rosemount, MN
72.05 Lindeburgh
64.55 Olathe, KS
59.35 Francis Howell Central
57.55 Park Hill South

CLASS AAAA
83.25 Union, OK
81.45 Bentonville, AR
80.00 O'Fallon Township, IL
69.30 Millard West, NE
68.70 Jefferson City
68.50 Millard North, NE

All Captions - Union, OK

Finals
83.15 Union
82.60 Rosemount
81.00 Bentonville
79.60 O'Fallon Township
76.25 Grain Valley
74.15 Lindeburgh
69.75 Blue Valley West
69.65 Millard West
68.50 Jefferson City 
68.15 Millard North
66.50 Bellevue East
63.55 Olathe East

Visual - Union
G.E. - Bentonville
Music - Union

Back Red Bar Top

Sunday September 25th
Waukesha West Fox River Invitational (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
60.35 Wisconsin Lutheran
54.85 Whitewater

CLASS AA
69.60 Sauk Prairie
62.50 New Berlin Eisenhower
 EXH  Whitnall (Exh)

CLASS AAA
67.70 Milton

CLASS AAAA
68.50 Fond du Lac
67.70 Grayslake North, IL
65.15 Sussex Hamilton
61.95 Franklin
 EXH  Waukesha West (Host Exh)

Captions (All Classes)
Color Guard - Fond du Lac
Percussion - Sauk Prairie
Visual - Sauk Prairie
Music - Grayslake North

Back Red Bar Top

Saturday September 24th
Marion Marching Invitationl (IHSMA)
-
Marion, IA
CLASS 1A/2A
60.3 Wilton
53.8 Springville

Guard - Springville
Drums - Wilton
Winds - Wilton

CLASS 3A
78.3 Clear Creek-Amana
72.8 Cedar Rapids Xavier
72.0 Mt. Vernon
67.8 Crestwood
66.0 Center Point-Urbana
65.9 Fort Madison
63.9 Vinton-Shellsburg
54.4 Davis County

Guard - Clear Creek-Amana
Drums - C.R. Xavier
Winds - Clear Creek-Amana

CLASS 4A
88.7 Linn-Mar
72.2 Muscatine
71.8 Clinton

All Captions - Linn-Mar

SWEEPSTAKES
88.7 Linn-Mar

Rosemount Marching Band Festival (YIM)
-
Rosemount, MN
CLASS A
1. Minnetonka
2. Hastings
3. Farmington
4. Andover

Winds - Hastings
Drums - Minnetonka
Guard - Minnetonka

CLASS AA
1. Grand Rapids
2. Rochester Lourdes
3. Sioux Falls Washington, SD

Winds - Grand Rapids
Drums - Rochester Lourdes
Guard - Grand Rapids

CLASS AAA
1. Eden Prairie
2. Eastview

Winds - Eden Prairie
Drums - Eden Prairie
Guard - Eden Prairie

Linn-Mar Marching Band Festival (IHSMA)
-
Marion, IA
CLASS 3A
85.5 Independence
74.9 Clear Creek-Amana
71.9 Marion
68.8 Mt. Vernon
67.9 Cedar Rapids Xavier
67.0 Mt. Pleasant
57.3 Solon
49.1 Maquoketa
48.5 Davis County (0.5 pen)

Guard - Independence
Drums - Marion
Winds - Independence

CLASS 4A
81.0 Cedar Rapids Washington
78.4 Cedar Rapids Kennedy
76.4 Cedar Rapids Prairie
67.6 Clinton
65.6 Norwalk
61.5 Bettendorf

Guard - C.R. Prairie
Drums - C.R. Prairie
Winds - C.R. Washington

SWEEPSTAKES
85.5 Independence

Irondale Music of the Knight (YIM)
-
New Brighton, MN
CLASS A
67.7 Baldwin-Woodville, WI
67.0 Champlin Park
63.2 Anoka
62.2 Andover
56.7 Blaine
54.8 Coon Rapids

Guard - Baldwin-Woodville
Perc - Anoka
Visual - Baldwin-Woodville
Music - Champlin Park

CLASS AA
77.2 River Falls, WI
74.9 Grand Rapids
73.7 Waseca
68.7 Rochester Lourdes

All captions: River Falls

CLASS AAA
86.5 Rosemount
85.7 Eden Prairie
 EXH Irondale (host)

Guard - Eden Prairie
Perc - Eden Prairie
Visual - Rosemount
Music - Rosemount

Back Red Bar Top

Sunday September 18th
Waukesha Northstars Bandfest (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
61.85 Antigo

CLASS AA
74.10 Greendale
64.75 Portage

HOST EXHIBITION (AAA)
----- Waukesha North

CLASS AAAA
58.90 Franklin

Back Red Bar Top

Saturday September 17th
Fort Madison Marching Band Classic (IHSMA)
-
Fort Madison, IA
CLASS 1A/2A
1. Wapello
2. Central Lee
3. Mediapolis
4. West Burlington

Guard - Central Lee
Drums - Central Lee
Winds - Mediapolis

CLASS 3A
1. West Liberty
2. Washington

All Captions - West Liberty

CLASS 4A
1. Francis Howell North, MO
2. Davenport Central
3. Clinton
4. Muscatine

Guard - Francis Howell North
Drums - Davenport Central
Winds - Francis Howell North

Sweepstakes combined with Mt. Pleasant
(see column to the right)

Waseca Marching Classic (IND)
-
Waseca, MN
Parade
CLASS A
67.2 New Richland-H-E-G
60.7 Eagle Grove, IA

CLASS AA
72.6 Stewartville
68.8 Pipestone
68.1 Lennox, SD

CLASS AAA
70.3 Lakeville South

Parade Sweepstakes - Stewartville

Field Show
CLASS AA
69.9 Lennox, SD
66.1 Andover
64.6 Pipestone
63.6 Sioux City West, IA
62.4 Spirit Lake, IA

CLASS AAA
74.9 Sioux Falls Washington, SD
63.7 Lakeville South

Overall Captions
Horn Line - Sioux Falls Washington
Drum Line - Sioux Falls Washington
Color Guard - Sioux Falls Washington

Field Sweepstakes - Sioux Falls Washington

Richard "Butch" Dufault Perpetual Sweepstakes:
(Parade 40%, Field 60%) - 69.18 Lennox, SD

Northern Lights Marching Band Festival (WSMA)
-
Cumberland, WI
FESTIVAL CLASS (comments only)
Spooner, WI
St. Croix Falls, WI
Shell Lake, WI
Hudson, WI

CLASS A
65.85 Baldwin-Woodville, WI
61.60 Champlin Park, MN

CLASS A HOST EXHIBITION
63.95 Cumberland, WI

CLASS AA/AAA
69.40 River Falls, WI
56.50 Merrill, WI

CLASS AAAA
67.50 Irondale, MN
57.80 Chippewa Falls, WI

Mt. Pleasant Marching Band Festival (IHSMA)
-
Mt. Pleasant, IA
CLASS 1A/2A
51.8 Wapello
50.1 Highland, MO
48.5 Central Lee
47.4 Mediapolis
45.8 Highland, IA

Guard - Central Lee
Drums - Highland, MO
Winds - Wapello

CLASS 3A
68.4 Benton Community
65.8 Marion
64.6 Mt. Vernon
64.5 Fort Madison
51.0 Washington
50.1 West Liberty
48.6 Davis County
48.2 Solon

Guard - Benton Community
Drums - Marion
Winds - Marion

CLASS 4A
72.5 Davenport Central
71.3 Francis Howell North, MO
70.7 Cedar Rapids Jefferson
61.8 Muscatine

Guard - Francis Howell North, MO
Drums - C.R. Jefferson
Winds - Davenport Central

(combined with Fort Madison on left)
SWEEPSTAKES 
Francis Howell North, MO

66th Annual Tri-State Band Festival (IND)
-
Luverne, MN
PARADE
CLASS A-1
63.7 Garretson, SD
63.5 Adrian, MN
63.0 George-Little Rock, IA
57.6 Boyden-Hull, IA

CLASS A
68.0 Murray County Central, MN

CLASS AA
77.1 West Central, SD
75.1 Tea Area, SD
72.9 Lennox, SD
71.3 Pipestone, MN

CLASS AAA
80.8 Worthington, MN
72.9 Stewartville, MN

CLASS AAAA
77.3 Brandon Valley, SD

Parade Sweepstakes: Worthington, MN

FIELD SHOW
CLASS A (outdoors, full panel)
72.5 Sibley-Ocheyedan, IA
70.6 West Lyon, IA

CLASS AA (outdoors, full panel)
68.5 West Central, SD
68.3 Lennox, SD
66.2 Madison, SD
65.1 Pipestone, MN

CLASS AAA (indoor standstill, music only)
79.4 Sioux Falls O'Gorman, SD
67.2 Yankton, SD

CLASS AAAA (indoor standstill, music only)
87.6 Sioux Falls Roosevelt, SD
86.6 Brandon Valley, SD

No Field Sweepstakes awarded due to weather

Mukwonago Phantom Phest (WSMA)
-
Mukwonago, WI
CLASS A
60.45 Columbus

CLASS AA
77.85 Greendale
68.00 Portage

CLASS AAA
72.90 Waukesha North

CLASS AAAA
--.-- Mukwonago (host)






  http://www.worldofpageantry.com Copyright © 1996 - 2006 Email:  admin@worldofpageantry.com  

Site design and maintenance by Dave Schaafsma at Dave's Web Dynamics