World of Pageantry


Pageantry Products
Pageantry Forums
Upcoming Events
Latest News
Media Galleries
March Library
Scores Page
Classified Ads
Pageantry Chatroom
Advertisers and Sponsors
Pageantry Staff
Pageantry Links
Search the Web with Pageantry's Portal
Send Us Email
Return to Our Home Page


We Cover The WEST and the REST of the WORLD OF PAGEANTRY.....BEST!!!

Fall 2015 Midwest High School Band Results

October 17th   |   October 10th   |   October 4th   |   October 3rd   |   September 27th
September 26th   |   September 20th   |   September 19th   |   September 12th

Back to Our Main Scores Page | View Printable Version of this Page Printable Page

Shows are arranged for each date from south (Missouri) to north (Minnesota).
If you have any scores that you would like to see posted on this page,
please format them as below, and send them by email to the Pageantry Webmaster
or use our new Scores Submission Form.

Back Red Bar Top

Saturday October 17th
Wisconsin State Marching Band Championships (WSMA)
-
Whitewater, WI
FESTIVAL CLASS
xx.xx Marathon (judges exhibition)

CLASS A
85.65 Cumberland
83.15 Baldwin-Woodville
73.70 Columbus
72.60 Cudahy
71.35 Wisconsin Lutheran
68.35 Portage
67.35 Whitewater

CLASS AA
91.20 Greendale
88.40 River Falls
79.70 Antigo
77.30 Sauk Prairie
75.00 New Berlin Eisenhower
72.20 Merrill
61.85 New Berlin West
xx.xx Whitnall (comments only)

CLASS AAA
91.70 Waukesha North
82.20 Cedarburg
78.50 Fort Atkinson
77.40 Milton
70.65 Waukesha South
68.10 Wauwatosa East
67.75 South Milwaukee
58.75 Union Grove

CLASS AAAA
88.15 Oak Creek
84.20 Waukesha West
80.00 Sussex Hamilton
72.35 Germantown
71.35 Franklin
69.95 Greenfield
68.55 Chippewa Falls
68.55 Mukwonago
xx.xx Hudson (comments only)

CLASS A CHAMPION: Cumberland
CLASS AA CHAMPION: Greendale
CLASS AAA CHAMPION: Waukesha North
CLASS AAAA CHAMPION: Oak Creek

OVERALL WISCONSIN STATE CHAMPION: 
Waukesha North

Iowa State Marching Contest (IHSMA)
-
Muscatine, Sheldon, Waukee, Glenwood, Fort Dodge, Cedar Rapids, Pella and Waterloo, IA
CLASS 1A
Bedford               II
Belle Plaine          II
Bishop Garrigan       I
Cardinal Eldon        III
Central City          I
Don Bosco             I
East Buchanan         II
Gehlen Catholic       I
Highland, River       II
Lawton-Bronson        II
Lenox                 II
Lisbon                I
Logan-Magnolia        II
Lone Tree             III
Lynneville-Scully     SC
Mount Ayr             II
Nashua-Plain          I
Nishnabotna           II
Norrth Mahaska        I
North Linn            II
Riverside, Oak        II
South O'Brien         II
Springville           I
Woodbury Central      I

CLASS AA
Albia                 II
Alta-Aurelia          I
Aplington             II
Bellevue              II
Belmond Klemme        II
Camanche              III
Cascade,Dubuque       II
Central Lee           I
Cherokee, Wash        I
Clarinda              I
Denver                II
Des Moines, Chris     I
Earlham               I
Edddyvillle           I
Kuemper Catholic      III
Lake Mills            I
Louisa-Muscatine      I
Mediapolis            I
Mid-Prairie           II
Northeast GL          III
Oelwein               I
Ogden                 II
PCN Monroe            I
Pekin                 III
POcahontas Area       II
Red Oak               I
Sheldon               I
Shenandoah            I
Sibley-Ocheyedan      I
Sioux Center          I
Southwest Valley      II
Sumner Fred           II
Treynor               I
Tri-Center, Neola     I
Underwood             I
Wapello               I
West Branch           I
West Burlngton        III
West Central Vy       III
West Lyon,            I
West Marshall         I
Wilton                I

CLASSA AAA
A.D.M    Adel         II
Algona                I
Anamosa               II
Atlantic              II
Benton, Van Horne     I
Bishop Heelan Cath    III
Bondurant-Farrar      I
Carlisle              II
Center Point, Urb     I
Centreville           II
Central Clinton       I
Charles City          II
Clarke, Osceola       I
Clear Creek Amana     I
Creston               I
Crestwood Cresco      I
Dallas Center Gr      I
Davis County          I
Decorah               I
Estherville-Linc      I
Forest City           I
Fort Madison          I
Garner-Hyfield        II
Glenwood              I
Greene County         III
Grinnell              I
Harlan                II
Humbolt               I
Independence          I
Keokuk                I
Knoxville             I
LeMars                I
Maquoketa             I
Marion                I
Mount Pleasant        I
Mount Vernon          I
Nevada                II
North Polk Alleman    II
Oskaloosa             I
Pella                 I
Perry                 II
Saydel                I
Solon                 II
South Tama County     II
Spencer               I
Spirit Lake           I
Union, La Porte       II
Vinton-Shellsburg     I
Washington            I
West Delaware         II
West Liberty          I 
Williamsburg          I
Winterset             I
Xavier, Cedar Rpds    I

CLASS AAAA
Ankeny                I
Ankeny Centennial     I
Bettendorf            I
Cedar Fallsl          I
CR Jefferson          I
CR Kennedy            I
CR Washington         I
Clinton               I
Lincoln CB            I
Jefferson, CB         I
Davenport Central     I
Davenport North       I
Davenport West        I
Des Moines  East      III
Des Moines Lincoln    II
Des Moines Roosevelt  I
Dowling Catholic      I
Dubuque, Hempstead    I
Dubuque               I
Epworth               I
Fort Dodge            I
Indianola             I
Iowa City             I
Johnston              I
Lewis Central         I
Linn-Mar, Marion      I
Marshalltown          I
Muscatine             I
Newton                I
Norwalk               I
Ottumwa               II
Prairie, CR           I
Sioux City East       I
Sioux City North      I
Sioux City West       I
Urbandale             I
VAlley. W.Des Moines  I
Waterloo East         I
Waterloo West         I
Waukee                I

Back Red Bar Top

Saturday October 10th
Youth In Music Minnesota State Championships (YIM)
-
Farmington, MN
CLASS A
81.6 Champlin Park, MN
80.5 Minnetonka, MN
78.6 Hastings, MN
71.4 Coon Rapids, MN
68.7 Andover, MN
67.2 Pipestone, MN
64.3 Blaine, MN
62.5 Farmington, MN

Guard - Minnetonka
Percussion - Champlin Park
Visual - Champlin Park
Effect - Champlin Park
Music - Minnetonka

CLASS AA
68.9 Anoka, MN

CLASS AAA
91.4 Eden Prairie, MN
90.3 Rosemount, MN
85.4 Waukesha North, WI
85.3 Eastview, MN
84.3 Greendale, WI
84.2 Marshall, MN

Guard - Eden Prairie
Percussion - Eastview
Visual - Rosemount
Effect - Eden Prairie
Music - Rosemount

Class A Champion - Champlin Park
Class AA Champion - Anoka
Class AAA Champion - Eden Prairie

Minnesota State Champion - Eden Prairie

Cudahy Marching Invitational (WSMA)
-
Cudahy, WI
CLASS A
66.55 Wisconsin Lutheran
xx.xx Cudahy (Host Exh)

CLASS AA
72.40 New Berlin Eisenhower
60.40 New Berlin West
xx.xx Whitnall (Judged Exh)

CLASS AAA
77.70 Cedarburg
65.95 South Milwaukee

CLASS AAAA
85.10 Oak Creek
84.15 Waukesha West
76.65 Germantown
73.40 Sussex Hamilton
69.30 Greenfield

Sauk Prairie Invitational (WSMA)
-
Prairie du Sac, WI
CLASS AA
xx.xx Sauk Prairie (Host Exh)

CLASS AAA
76.05 Milton
75.65 Fort Atkinson
56.30 Union Grove

CLASS AAAA
75.60 Mukwonago

Music Along the Chippewa (WSMA)
-
Chippewa Falls, WI
CLASS A
81.65 Baldwin-Woodville
79.90 Cumberland
70.20 Columbus
66.65 Portage
xx.xx Saint Croix Falls *

CLASS AA
86.60 River Falls
77.05 Antigo
74.35 Merrill

CLASS AAA
88.60 Waukesha North
84.40 Grand Rapids, MN

CLASS AAAA
59.95 Robinsdale-Cooper, MN
xx.xx Eau Claire North *
xx.xx Hudson *
xx.xx Chippewa Falls (Host Exh)

* Comments Only

Rhythm by the River (WSMA)
-
River Falls, WI
CLASS A
83.80 Baldwin-Woodville
83.05 Cumberland
73.40 Columbus
69.70 Portage

CLASS AA
86.55 Greendale
77.95 Antigo
77.70 Merrill
xx.xx River Falls (Host Exh)

CLASS AAA
90.10 Waukesha North
87.00 Grand Rapids, MN

CLASS AAAA
89.90 Irondale, MN
74.25 Chippewa Falls
xx.xx Hudson *

* Comments Only

Fort Atkinson Marching Invitational (WSMA)
-
Fort Atkinson, WI
Awaiting results...

Back Red Bar Top

Sunday October 4th
Wisconsin Lutheran Marching Invitational (WSMA)
-
Wauwatosa, WI
CLASS A
67.00 Cudahy

HOST EXHIBITION
xx.xx Wisconsin Lutheran

CLASS AA
79.55 Greendale
72.60 New Berlin Eisenhower
55.20 New Berlin West

CLASS AAA
75.45 Cedarburg
73.15 Milton
63.15 South Milwaukee
58.50 Wauwatosa East

CLASS AAAA
79.10 Waukesha West

Back Red Bar Top

Saturday October 3rd
Greendale Marching Invitational (WSMA)
-
Greendale, WI
CLASS A
66.35 Columbus
63.90 Cudahy

CLASS AA
72.25 New Berlin Eisenhower
xx.xx Whitnall (exhibition)
xx.xx Greendale (host exhibition)

CLASS AAA
82.45 Waukesha North
73.50 Cedarburg
71.60 Milton
55.85 South Milwaukee

CLASS AAAA
79.80 Waukesha West
72.35 Fond du Lac
xx.xx Muskego (exhibition)

Back Red Bar Top

Sunday September 27th
Waukesha West Fox River Invitational (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
65.10 Wisconsin Lutheran
65.00 Cudahy
58.80 Whitewater

CLASS AA
69.35 Sauk Prairie
68.25 New Berlin Eisenhower

CLASS AAA
71.10 Fort Atkinson
70.00 Cedarburg
69.40 Milton
69.25 Waukesha South

CLASS AAAA
68.50 Sussex Hamilton

HOST EXHIBITION
xx.xx Waukesha West

Back Red Bar Top

Saturday September 26th
Irondale Music of the Knight (YIM)
-
New Brighton, MN
CLASS A
72.8 Champlin Park
71.7 Hastings
68.5 Cumberland, WI
65.6 Baldwin-Woodville, WI
65.4 Andover
65.1 Coon Rapids
64.2 Anoka
57.0 Blaine

Drum Major - Hastings
Guard - Hastings
Perc - Anoka
Winds - Champlin Park
Visual - Champlin Park

CLASS AA
79.8 Waseca
78.6 River Falls, WI
75.9 Grand Rapids

Drum Major - River Falls
Guard - River Falls
Perc - River Falls
Winds - Waseca
Visual - Waseca

CLASS AAA
87.8 Rosemount
85.7 Sioux Falls Lincoln, SD
81.9 Marshall

Drum Major - Rosemount
Guard - Sioux Falls Lincoln
Perc - Sioux Falls Lincoln
Winds - Rosemount
Visual - Rosemount

HOST EXHIBITION
xx.x Irondale

Waukesha South Marchfest (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
62.95 Wisconsin Lutheran

CLASS AA
70.65 Sauk Prairie
68.85 New Berlin Eisenhower

CLASS AAA
72.80 Fort Atkinson
64.40 Wauwatosa East
52.90 Union Grove

HOST EXHIBITION
xx.xx Waukesah South

CLASS AAAA
73.15 Germantown
71.20 Sussex Hamilton
70.90 Greenfield
70.50 Franklin

Tri-State Band Festival (IND)
-
Luverne, MN
PARADE
CLASS A-1
60.8 George-Little Rock, IA
60.5 Garretson, SD
60.4 Menno, SD
58.2 Adrian, MN
57.2 Boyden-Hull, IA

CLASS A
72.6 Sioux Falls Christian, SD
62.6 Sibley-Ocheyedan, IA
60.4 Murray County Central, MN

CLASS AA
80.4 West Central, SD
72.7 Lennox, SD
71.8 Stewartville, MN
71.3 Pipestone Area, MN
71.0 Tea Area, SD

CLASS AAA
82.0 Worthington, MN
78.7 Brookings, SD
72.8 Yankton, SD

CLASS AAAA
81.1 Brandon Valley, SD

PARADE SWEEPSTAKES
Worthington, MN

FIELD SHOW
CLASS A
68.8 Sibley-Ocheyedan, IA
66.0 West Lyon, IA

All Captions - Sibley-Ocheyedan

CLASS AA
72.7 Lennox, SD
72.3 West Central, SD
67.4 Pipestone Area, MN
67.2 Madison, SD

Drum Major - Pipestone Area
Guard - West Central
Perc - Lennox
Winds - West Central

CLASS AAA
79.8 Brookings, SD (all captions)
69.9 Sioux Falls O'Gorman, SD
63.9 Yankton, SD

All Captions - 

CLASS AAAA
84.8 Sioux Falls Roosevelt, SD
82.1 Brandon Valley, SD

Drum Major - Sioux Falls Roosevelt
Guard - Brandon Valley
Perc - Sioux Falls Roosevelt
Winds - Sioux Falls Roosevelt

FIELD SWEEPSTAKES
Sioux Falls Roosevelt, SD

Back Red Bar Top

Sunday September 20th
Waukesha Northstars Bandfest (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
56.55 Cudahy

CLASS AA
70.80 Greendale
61.60 Sauk Prairie
59.60 Antigo
55.30 Merrill

CLASS AAA
63.50 Fort Atkinson
60.80 Waukesha South
xx.xx Waukesha North (Host Exh)

CLASS AAAA
71.60 Oak Creek
62.20 Franklin

Baldwin-Woodville Invitational (WSMA)
-
Baldwin, WI
CLASS A
71.45 Cumberland
60.65 Portage
xx.xx Baldwin-Woodville (Host Exh)

CLASS AA
77.35 River Falls

CLASS AAAA
63.75 Chippewa Falls

Back Red Bar Top

Saturday September 19th
Waseca Marching Classic (IND)
-
Waseca, MN
Parade
CLASS A
73.7 New Richland-HEG, MN
63.5 Eagle Grove, IA

CLASS AA
75.3 Stewartville, MN
74.2 Pipestone Area, MN
72.2 Lennox, SD

CLASS AAA
78.8 Brandon Valley, SD

Parade Sweepstakes: Brandon Valley

Field Show
CLASS AA
78.0 Rochester Lourdes, MN
65.2 Lennox, SD
62.6 Pipestone Area, MN
62.4 Spirit Lake, IA

CLASS AAA
76.3 Sioux Falls Washington, SD
76.1 Brandon Valley, SD

DM - Rochester Lourdes
Guard - Brandon Valley
Perc - Rochester Lourdes
Winds - Rochester Lourdes

Field Sweepstakes: Rochester Lourdes

Parade and Field Grand Sweepstakes: 
Brandon Valley


Northern Lights Classic (WSMA)
-
Cumberland, WI
FESTIVAL CLASS (EXH)
Hudson
St. Croix Falls
Shell Lake
Spooner

CLASS A
66.60 Baldwin-Woodville
58.65 Portage
xx.xx Cumberland (Host Exh)

CLASS AA
76.00 River Falls

CLASS AAA
46.00 Union Grove

CLASS AAAA
79.70 Irondale, MN
62.25 Chippewa Falls

Pursuit of Excellence (IND)
-
Marshall, MN
GOLD CLASS (1-52 musicians)
1. Andover, MN
2. Anoka, MN
3. ROCORI, MN
4. Harrisburg, SD
5. Bishop Heelan, IA

CRIMSON CLASS (53-70 musicians)
1. Hastings, MN
2. Sheldon, IA
3. Huron, SD
4. Madison, SD
5. Luverne, MN
6. West Lyon, IA

NAVY CLASS (71-100 musicians)
1. Mitchell, SD
2. Sibley-Ocheyedan, IA

IVORY CLASS (101-150 musicians)
1. Sioux Falls Roosevelt, SD
2. MOC-Floyd Valley, IA
3. Brookings, SD
4. Aberdeen Central, SD
5. Sioux Falls O'Gorman, SD

PLATINUM CLASS (151+ musicians)
1. Sioux Falls Lincoln, SD
EX Marshall, MN (Host)

Sweepstakes - Sioux Falls Lincoln, SD

Mukwonago Phantom Phest (WSMA)
-
Mukwonago, WI
CLASS AA
73.70 Greendale
62.80 Sauk Prairie

CLASS AAAA
72.65 Oak Creek
57.90 Greenfield
xx.xx Mukwonago (Host Exh)

Germantown Marching Band Madness (WSMA)
-
Germantown, WI
Clinic Exhibition Show:
Cedarburg
Columbus
Fond du Lac
Germantown
Sussex Hamilton
Waukesha South

Back Red Bar Top

Saturday September 12th
Prairie Colors Festival (YIM)
-
Eden Prairie, MN
CLASS A
1. Champlin Park
2. Minnetonka
3. Hastings
4. Anoka
5. Andover
6. Blaine
7. Rocori

Drum Major - Minnetonka
Guard - Minnetonka
Percussion - Champlin Park
Winds - Champlin Park

CLASS AA
1. Grand Rapids
2. Waseca
3. Rochester Lourdes

Drum Major - Rochester Lourdes
Guard - Grand Rapids
Percussion - Rochester Lourdes
Winds - Rochester Lourdes

CLASS AAA
1. Rosemount
2. Marshall
EX Eden Prairie

All Captions - Rosemount

Back Red Bar Top






  http://www.worldofpageantry.com Copyright © 1996 - 2006 Email:  admin@worldofpageantry.com  

Site design and maintenance by Dave Schaafsma at Dave's Web Dynamics