World of Pageantry


Pageantry Products
Pageantry Forums
Upcoming Events
Latest News
Media Galleries
March Library
Scores Page
Classified Ads
Pageantry Chatroom
Advertisers and Sponsors
Pageantry Staff
Pageantry Links
Search the Web with Pageantry's Portal
Send Us Email
Return to Our Home Page


We Cover The WEST and the REST of the WORLD OF PAGEANTRY.....BEST!!!

Fall 2014 Midwest High School Band Results

October 18th
October 12th   |   October 11th   |   October 5th   |   October 4th   |   September 28th
September 27th   |   September 21th   |   September 20th   |   September 13th   |   September 6th

Back to Our Main Scores Page | View Printable Version of this Page Printable Page

Shows are arranged for each date from south (Missouri) to north (Minnesota).
If you have any scores that you would like to see posted on this page,
please format them as below, and send them by email to the Pageantry Webmaster
or use our new Scores Submission Form.

Back Red Bar Top

Saturday October 18th
St. Louis Super Regional (BOA)
-
St. Louis, MO
Prelims
CLASS A
79.20 Paragould, AR
73.95 St. James, AL
70.75 Marshal, MN
70.45 Union City, TN
57.40 Illinois Valley Central, IL
54.65 Potosi, MO

All Captions - Paragould

CLASS AA
81.45 Grain Valley, MO
79.10 Normal West,IL
77.95 Rockwood Summit, MO
74.90 Blue Valley, KS
74.80 Fort Zumwalt North, MO
74.65 Irondale, MN
72.15 Lake Hamilton, AR
70.70 Choctaw, OK
68.75 Camdenton, MO
68.70 Fort Zumwalt East, MO
67.60 Blue Valley West, KS
67.00 Fort Zumwalt South, MO
64.85 Lemont,IL
63.75 Mountain Home, AR
63.50 Parkway North, MO
58.20 Metamora Township, IL
56.65 East Peoria Comm, IL
54.70 Parkway Central, MO
54.45 Tahlequah, OK
53.10 Neosho, MO
52.50 Lincoln Community, IL

Music - Rockwoood Summit
Visual - Grain Valley
G.E. - Grain Valley

CLASS AAA
85.50 Dunbar, KY
85.20 Rosemount, MN
81.40 Bellevue West, NE
80.30 Kickapoo, MO
79.55 Lafayette,KY
77.70 Lincoln, SD
76.60 Eastview, MN
73.90 Plainfield North, IL
71.00 Collinsville, IL
70.15 Howell Central, MO
67.75 Legend, CO
67.20 Van Buren, AR
65.60 Hickman, MO
64.30 Parkway South, MO
63.35 Wentzville Holt
60.15 Lees Summit North, MO
59.25 Fox, MO
53.25 Fort Zumwalt West, MO

Music - Dunbar
Visual - Rosemount
G.E. - Dunbar & Rosemount

CLASS AAAA
90.80 Broken Arrow, OK
86.05 Blue Springs,MO
84.65 O'Fallon Township, IL 
84.05 Jenks OK
83.70 Union, OK
83.30 Owasso, OK
82.45 Martin, Arlington, TX
81.30 Bentonville,AR
80.30 Haltom, TX
""    Eden Prairie. MN
76.20 Mustang, OK
75.50 Lockport Township, IL
68.75 Belleville East, IL
65.30 Fayetteville, AR
64.15 Jefferson City, MO
64.05 Roosevelt, SD
63.95 Naperville Central, IL

All Captions - Broken Arrow

Finals
88.30 Broken Arrow
84.90 Blue Springs, MO
84.30 Union
83.55 Owasso
80.35 Rosemount
78.25 Martin
77.90 O'Fallon  (Higher Visual)
""    Eden Prairie, MN
""    Dunbar
76.95 Haltom
76.90 Bellevue West
76.15 Bentonville
75.35 Jenks
74.95 Grain Valley

All Captions - Broken Arrow

Wisconsin State Championships (WSMA)
-
Whitewater, WI
FESTIVAL CLASS
 EXH  Marathon

NOVICE CLASS
51.00 Union Grove

CLASS A
73.15 Baldwin-Woodville
73.10 Cumberland
68.85 Portage
67.65 Columbus
67.50 Wisconsin Lutheran
65.30 Cudahy
59.95 Whitewater

Auxiliary - Cumberland
Percussion - Baldwin-Woodville
Visual - Baldwin-Woodville
Music - Portage

CLASS AA
88.90 Greendale
69.50 New Berlin Eisenhower
68.10 Antigo
66.15 Sauk Prairie
64.85 Merrill
54.10 New Berlin West
 EXH  Whitnall #

All Captions - Greendale

CLASS AAA
89.20 Waukesha North
88.85 River Falls
77.85 Cedarburg
71.10 Fort Atkinson
67.85 Milton
66.95 Waukesha South
61.95 Wauwatosa East
57.60 South Milwaukee

Auxiliary - Waukesha North
Percussion - Waukesha North
Visual - River Falls
Music - Waukesha North

CLASS AAAA
89.15 Oak Creek
89.10 Waukesha West
71.20 Sussex-Hamilton
70.25 Chippewa Falls
69.55 Germantown
66.25 Mukwonago
65.20 Greenfield
61.05 Franklin
 EXH  Hudson #

Auxiliary - Oak Creek
Percussion - Waukesha West
Visual - Waukesha West
Music - Oak Creek

# - comments only

OVERALL RANKINGS
1. 89.20 Waukesha North
2. 89.15 Oak Creek
3. 89.10 Waukesha West
4. 88.90 Greendale
5. 88.85 River Falls

Wisconsin State Champion: 
Waukesha North (8th consecutive year)

South State Marching Festival (IHSMA)
-
Waukee, Cedar Rapids, Pella and Ottumwa, IA
Cedar Rapids, IA
CLASS A
Belle Plaine                II
Central City                III
Don Bosco, Gilbertville     I
Lone Tree                   III
Springville                 I

CLASS AA
Bellevue                    II
Cascade, Western Dubuque    III
North Linn, Troy Mills      I

CLASS AAA
Anamosa                     II
Benton, Van Horne           I
Center Point, Urbana        II
Clear Creek-Amana           I
Maquoketa                   I
Marion                      I
Mount Vernon                II
Solon                       I
South Tama County, Tama     II
Union, La Porte City        II
Vinton-Shellsburg           I
Xavier, Cedar Rapids        I

CLASS AAAA
Cedar Rapids, Jefferson     I
Cedar Rapids, Kennedy       I
Cedar Rapids, Washington    I
Lewis Central               I

Waukee, IA
CLASS AA
Alburnett                   III
Des Moines, Christian       II
Earlham                     I
North Polk, Alleman         II
West Central Valley, Stuart II

CLASS AAA
A-D-M, Adel                 I
Bondurant-Farrar            I
Carlisle                    II
Clarke, Osceola             II
Dallas Center, Grimes       I
Saydel                      I
Winterset                   I

CLASS AAAA
Ankeny                      I
Ankeny Centennial           I
Des Moines East             III
Des Moines Lincoln          I
Des Moines, Roosevelt       I
Dowling Catholic, W. DM     I
Johnston                    I
Newton                      I
Norwalk                     I
Urbandale                   I
Valley West, Des Moines     I
Waukee                      I

Pella, IA
CLASS A
Cardinal, Eldon             II
Iowa Valley, Marengo        III
North Mahaska, New Sharon   I

CLASS AA
Albia                       III
Eddyvillle-Blakesburg       I
Highland, Riverside         II
PCM Monroe                  I
Pekin                       II
Underwood                   I

CLASS AAA
Centreville                 II
Davis County, Bloomfield    I
Grinnell                    I
Knoxville                   I
Oskalosa                    I
Pella                       I
Washington                  I
Williamsburg                I

Ottumwa, IA
CLASS AA
Belmond-Klemme              II
Kuemper Catholic, Carroll   III
Lake Mills                  I
North Union                 III
Ogden                       I

CLASS AAA
Algona                      I
Charles City                I
Forest City                 I

CLASS AAAA
Ottumwa                     II

Back Red Bar Top

Sunday October 12th
Fort Atkinson Marching Invitational (WSMA)
-
Fort Atkinson, WI
CLASS A
69.35 Wisconsin Lutheran, WI

CLASS AA
85.75 Greendale, WI
72.55 New Berlin Eisenhower, WI
65.20 Sauk Prairie, WI
 EXH  Fort Atkinson, WI

CLASS AAA
87.20 Waukesha North, WI
70.75 Cedarburg, WI
67.15 Milton, WI

CLASS AAAA
88.20 Oak Creek, WI
87.60 Waukesha West, WI
66.50 Mukwonago, WI
63.50 Greenfield, WI

Back Red Bar Top

Saturday October 11th
Music Along the Chippewa (WSMA)
-
Chippewa Falls, WI
CLASS A
76.50 Cumberland, WI
75.10 Baldwin-Woodville, WI
71.70 Columbus, WI
 EXH  St. Croix Falls, WI

CLASS AA
72.75 Antigo, WI
70.45 Merrill, WI

CLASS AAA
85.05 River Falls, WI
83.15 Grand Rapids, MN

CLASS AAAA
 EXH  Chippewa Falls, WI
 EXH  Hudson, WI
 EXH  Robbinsdale Cooper, MN

EXHIBITION
University of Wsconsin - Eau Claire

Cudahy Marching Invitational (WSMA)
-
Cudahy, WI
CLASS A
66.35 Wisconsin Lutheran, WI
51.50 Union Grove, WI
 EXH  Cudahy, WI

CLASS AA
83.30 Greendale, WI
71.45 New Berlin Eisenhower, WI
54.00 New Berlin West, WI
 EXH  Whitnall, WI

CLASS AAA
62.75 South Milwaukee, WI

CLASS AAAA
84.80 Waukesha West, WI
83.65 Oak Creek, WI
72.35 Germantown, WI

Sauk Prairie Invitational (WSMA)
-
Prairie du Sac, WI
TRACK/PARADE DIVISION
66.10 Monroe, WI

CLASS AA
57.35 Stoughton, WI
 EXH  Sauk Prairie, WI

CLASS AAA
75.00 Milton, WI
70.00 Fort Atkinson, WI

CLASS AAAA
70.10 Mukwonago, WI

Rhythm by the River (WSMA)
-
River Falls, WI
CLASS A
75.90 Baldwin-Woodville, WI
75.75 Cumberland, WI
70.80 Columbus, WI

CLASS AA
71.75 Antigo, WI
70.00 Merrill, WI
 EXH  River Falls, WI

CLASS AAAA
91.50 Irondale, MN
85.85 Grand Rapids, MN
72.10 Chippewa Falls, WI

Youth in Music Championships (YIM)
-
Farmington, MN
CLASS A
79.3 Hastings, MN
78.4 Minnetonka, MN
76.8 Champlin Park, MN
74.3 Andover, MN
72.5 Anoka, MN
70.0 Coon Rapids, MN
64.1 Pipestone Area, MN
57.8 Blaine, MN

Winds - Hastings
Percussion - Hastings
Guard - Minnetonka

CLASS AA
66.8 Chippewa Falls, WI

All Captions - Chippewa Falls

CLASS AAA
92.0 Rosemount, MN
91.0 Eden Prairie, MN
88.5 Eastview, MN
84.8 Marshall, MN

Winds - Rosemount
Percussion - Eden Prairie
Guard - Rosemount

EXHIBITION
Farmington, MN
Univ. Minnesota-Duluth
Univ. Wisconsin-Eau Claire

MINNESOTA STATE CHAMPION: 
92.0 Rosemount (10th consecutive year)

North State Marching Festival (IHSMA)
-
Dubuque, Davenport, Sheldon, Fort Dodge and Treynor, IA
Dubuque, IA
CLASS A
East Buchanan, Winthrop      II
Nashua-Plainfield            II

CLASS AA
Jesup                        CO
Summer Fredericksburg        II
Underwood                    I

CLASS AAA
Crestwood, Cresco            I
Decorah                      I
Independence                 I
Oelwein                      II
West Delaware, Manchester    I

CLASS AAAA
Cedar Falls                  I
Dubuque Hempstead            I
Dubuque Senior               I
Epworth, Western Dubuque     II
Waterloo East                II
Waterloo West                I


Davenport, IA
CLASS   AA
Camanche                     II
Central Lee Donnellson       II
Louisa-Muscatine             II
Mediapolis                   I
Northeast Goose Lake         II
Wapello                      I
West Branch                  II
West Burlington              II
West Liberty                 I
Wilton                       I


CLASS AAA
Central Clinton, Dewitt      III
Fort Madison                 I
Keokuk                       CO
Mount Pleasant               I

CLASS AAAA
Bettendorf                   I
Burlington                   CO
Clinton                      I
Davenport Central            I
Davenport North              II
Davenport West               II


Fort Dodge, IA
CLASS A
Bishop Garrigan, Algona      I

CLASS AA
Aplington-Parkersburg        I
Lake Mills                   I
North Union                  III
Ogden                        I
Pocahontas Area              I
West Marshall, State Center  I

CLASS AAA
Algona                       I
Charles City                 I
Estherville-Lincoln Center   I
Forest City                  I
Garner-Hayfield Ventura      II
Humboldt                     II
Nevada                       II

CLASS AAAA
Fort Dodge                   II
Marshalltown                 I

Sheldon, IA
CLASS A
Gehlen Catholic              I
South O'Brien, Paullina      I
Woodbury, Central Moville    I

CLASS AA
Alta-Aurelia                 II
Cherokee, Washington         II
Sheldon                      I
Sibley-Ocheyedan             I
Sioux Center                 II
West Lyon, Inwood            I

CLASS AAA
Spencer                      I
Spirit Lake                  II

CLASS AAAA
Sioux City North             I
Sioux City West              I

Treynor, IA
CLASS A
Bedford                      II
Lenox                        II
Mount Ayr                    II
Nishabotna, Farragut         II
Riverside, Oakland           II

CLASS AA
Clarinda                     I
Red Oak                      I
Shenandoah                   II
Southwest Valley, Corning    II
Treynor                      I
Tri-Center, Neola            I

CLASS AAA
Atlantic                     II
Creston                      I
Glenwood                     I
Harlan                       I

CLASS AAAA
Council Bluffs Lincoln       I
Council Bluffs Jefferson     I
Lewis Central                I

Back Red Bar Top

Sunday October 5th
Wisconsin Lutheran Invitational (WSMA)
-
Wauwatosa, WI
CLASS A
64.40 Cudahy, WI
 EXH  Wisconsin Lutheran, WI

CLASS AA
79.50 Greendale, WI
70.10 New Berlin Eisenhower, WI
64.05 Sauk Prairie, WI

CLASS AAA
82.35 Waukesha North, WI
71.50 Cedarburg, WI
68.85 Fort Atkinson, WI
62.55 Milton, WI
59.10 Wauwatosa East, WI

CLASS AAAA
84.40 Oak Creek, WI
83.75 Waukesha West, WI
72.30 Fond du Lac, WI

Merrill Blue Jays Invitational (WSMA)
-
Merrill, WI
CLASS A
70.25 Portage, WI

CLASS AA
75.25 Antigo, WI

CLASS AAA
 EXH  Merrill, WI

CLASS AAAA
 EXH  D.C. Everest, WI

Back Red Bar Top

Saturday October 4th
Festival of Bands USA (IND)
-
Sioux Falls, SD
PARADE
CLASS A
83.1 Sioux Falls Christian, SD
74.9 Adrian, MN
72.0 Murray County Central, MN
70.8 Canton, SD
69.6 Chamberlain, SD
68.9 Tracy Area, MN
68.8 Beresford, SD
68.5 Garretson, SD
65.9 George-Little Rock, IA
63.5 Boyden-Hull, IA
63.4 McCook Central, SD
   Auxiliary
   74.0 Murray County Central
   73.0 Sioux Falls Christian
   72.0 Adrian
   Percussion
   71.0 Sioux Falls Christian
   69.0 Canton
   56.0 Adrian

CLASS AA
85.5 West Central, SD
81.6 Lennox, SD
81.6 Tea Area, SD
79.4 Luverne, MN
78.0 Pipestone Area, MN
77.3 Sibley-Ocheyedan, IA
69.3 Dell Rapids, SD
   Auxiliary
   80.0 West Central
   79.0 Tea Area
   78.0 Luverne
   Percussion
   84.0 Lennox
   79.0 West Central
   72.0 Luverne

CLASS AAA
89.5 Waseca, MN
83.9 Brandon Valley, SD
69.9 Yankton, SD
   Auxiliary
   84.0 Waseca
   79.0 Brandon Valley
   52.0 Yankton
   Percussion
   83.0 Waseca
   65.0 Yankton
   56.0 Brandon Valley

CLASS AAAA
73.9 Rapid City Central, SD
   Auxiliary
   59.0 Rapid City Central
   Percussion
   50.0 Rapid City Central

HOST EXHIBITIONS
Sioux Falls Lincoln, SD
Sioux Falls O'Gorman, SD
Sioux Falls Roosevelt, SD
Sioux Falls Washington, SD

PARADE SWEEPSTAKES
Visual - 184 Waseca
Visual Effect - 178 Waseca
Music Effect - 178 Waseca
Music - 188 Tea Area & Waseca (tie)
BAND SWEEPSTAKES: 89.5 - Waseca

FIELD PRELIMS
* = qualified for Finals

CLASS A
60.90 Chamberlain, SD
57.10 McCook Central, SD
56.40 Parkston, SD
   Auxiliary
   77.0 Chamberlain
   75.0 McCook Central
   69.0 Parkston
   Percussion
   56.0 McCook Central
   54.0 Chamberlain
   51.0 Parkston

CLASS AA
78.10 * Rochester Lourdes, MN
72.00 * Sibley-Ocheyedan, IA
70.50 * West Central, SD 
68.90 Lennox, SD
66.50 Madison, SD
65.20 Luverne, MN
64.70 Pipestone Area, MN
   Auxiliary
   92.0 Sibley-Ocheyedan
   91.0 Rochester Lourdes
   90.0 West Central
   Percussion
   70.0 Rochester Lourdes
   69.0 Lennox
   64.0 Madison

CLASS AAA
85.30 * Waseca, MN
79.10 * Brookings, SD
76.05 * Brandon Valley, SD
74.75 * Mitchell, SD
67.10 Huron, SD
60.80 Yankton, SD
   Auxiliary
   90.0 Waseca
   85.0 Mitchell
   84.0 Brandon Valley
   Percussion
   84.0 Waseca
   69.5 Brandon Valley
   68.0 Brookings

CLASS AAAA
86.20 * Marshall, MN
74.80 * Sioux City East, IA
74.30 * Sioux City North, IA
60.50 Rapid City Central, SD
   Auxiliary
   93.0 Marshall
   82.0 Sioux City North
   73.0 Sioux City East
   Percussion
   82.0 Marshall, MN
   67.0 Sioux City East
   66.0 Sioux City North

FIELD FINALS
88.2 Marshall, MN
86.2 Waseca, MN
83.1 Rochester-Lourdes, MN
80.3 Brandon Valley, SD
80.2 Brookings, SD
74.8 Mitchell, SD
72.9 Sioux City East, IA
71.4 West Central, SD
70.5 Sibley-Ocheyedan, IA
68.1 Sioux City North, IA

Drum Major - Waseca
Auxiliary - Marshall
Percussion - Marshall
Visual - Marshall
Effect - Marshall
Music - Waseca

HOST EXHIBITIONS
Sioux Falls Lincoln, SD
Sioux Falls O'Gorman, SD
Sioux Falls Roosevelt, SD
Sioux Falls Washington, SD

Greendale Marching Invitational (WSMA)
-
Greendale, WI
CLASS A
64.90 Columbus, WI
63.30 Wisconsin Lutheran, WI
61.80 Cudahy, WI

CLASS AA
65.05 New Berlin Eisenhower, WI
59.05 Sauk Prairie, WI
--.-- Whitnall, WI #
 EXH  Greendale, WI

CLASS AAA
81.65 Waukesha North, WI
80.00 River Falls, WI
69.95 Cedarburg, WI
67.30 Fort Atkinson, WI
--.-- Wauwatosa West, WI #

CLASS AAAA
83.85 Oak Creek, WI
83.10 Warren Township, IL
82.00 Waukesha West, WI
72.65 Fond du Lac, WI
70.30 Germantown, WI
67.20 Sussex Hamilton, WI
65.30 Mukwonago, WI
60.45 Franklin, WI
60.05 Greenfield, WI

# - comments only

D.C. Everest Music in Motion (WSMA)
-
Schofield, WI
CLASS A
66.75 Portage, WI

CLASS AA
72.70 Antigo, WI
66.45 Merrill, WI

CLASS AAAA
 EXH  D.C. Everest, WI

Back Red Bar Top

Sunday September 28th
Waukesha West Fox River Invitational (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
59.90 Cudahy, WI

CLASS AAA
62.30 Waukesha South, WI
59.15 Fort Atkinson, WI
 EXH  Waukesha West, WI

CLASS AAAA
67.15 Sussex Hamilton, WI
61.05 Mukwonago, WI

Back Red Bar Top

Saturday September 27th
Big Sioux Review (IND)
-
Brandon, SD
CLASS A
67.4 Lennox, SD
66.5 Luverne, MN
59.9 Pipestone Area, MN
58.2 Harrisburg, SD

All Captions - Lennox

CLASS AA
75.2 Sibley-Ocheyedan, IA
73.0 West Central, SD
65.7 Madison, SD
63.4 Huron, SD

Drum Major - Sibley-Ocheyedan
Guard - West Central
Percussion - Madison
Winds - West Central

CLASS AAA
86.8 Sioux Falls Roosevelt, SD
80.6 Brookings, SD
79.5 Sioux City East, IA
74.0 Sioux Falls O'Gorman, SD
73.3 Aberdeen Central, SD

All Captions - Sioux Falls Roosevelt

SWEEPSTAKES - Sioux Falls Roosevelt

Irondale Music of the Knight (YIM)
-
New Brighton, MN
CLASS A
70.6 Champlin Park, MN
69.3 Baldwin-Woodville, WI
68.1 Andover, MN
66.9 Coon Rapids, MN
66.7 Anoka, MN
56.8 ROCORI, MN
55.3 Blaine, MN

Drum Major - Andover
Soloist - Baldwin-Woodville
Auxiliary - Coon Rapids
Percussion - Anoka
Visual - Champlin Park
Winds - Andover

CLASS AA
80.5 Waseca, MN
79.1 Grand Rapids, MN
77.9 River Falls, WI

Drum Major - Waseca
Soloist - Waseca
Auxiliary - Waseca
Percussion - Waseca
Visual - Waseca
Winds - Grand Rapids

CLASS AAA
88.5 Eden Prairie, MN
86.8 Eastview, MN
83.5 Marshall, MN
68.4 Cumberland, WI

Drum Major - Cumberland
Soloist - Marshall
Auxiliary - Eden Prairie
Percussion - Eastview
Visual - Eden Prairie
Winds - Eden Prairie

Waukesha South Marchfest (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
58.00 Columbus, WI

CLASS AAA
74.15 Waukesha North, WI
66.05 Cedarburg, WI
57.95 Wauwatosa East, WI
55.75 South Milwaukee, WI
 EXH  Waukesha South, WI

CLASS AAAA
65.90 Sussex Hamilton, WI
 EXH  Muskego, WI

Tri-State Band Festival (IND)
-
Luverne, MN
Parade
CLASS A-1
69.4 Adrian, MN
65.6 Beresford, SD
63.8 Murray County Central, MN
63.5 Tracy Area, MN
62.9 Garretson, SD
59.3 Boyden-Hull, IA

CLASS A
70.9 Sibley-Ocheyedan, IA

CLASS AA
80.7 West Central, SD
78.0 Stewartville, MN
77.5 Tea Area, SD
76.3 Lennox, SD
75.3 Pipestone Area, MN

CLASS AAA
84.1 Worthington, MN
81.4 Brookings, SD

CLASS AAAA
81.4 Brandon Valley, SD

PARADE SWEEPSTAKES
Worthington, MN

Field Show
CLASS A
70.1 Sibley-Ocheyedan, IA
63.1 West Lyon, IA

All Captions - Sibley-Ocheyedan

CLASS AA
70.0 West Central, SD
68.6 Lennox, SD
65.0 Pipestone Area, MN
64.9 Madison, SD

All Captions - West Central

CLASS AAA
74.5 Brookings, SD
71.2 Sioux Falls O'Gorman, SD
62.2 Harrisburg, SD

All Captions - Brookings

CLASS AAAA
86.2 Sioux Falls Roosevelt, SD
78.7 Brandon Valley, SD
76.4 Sioux City East, IA

All Captions - Sioux Falls Roosevelt

FIELD SWEEPSTAKES
Sioux Falls Roosevelt, SD

OVERALL PARADE & FIELD SWEEPSTAKES
Brandon Valley, SD

Back Red Bar Top

Sunday September 21th
Baldwin-Woodville Invitational (WSMA)
-
Baldwin, WI
CLASS A
64.55 Portage, WI
 EXH  Baldwin-Woodville, WI

CLASS AAA
76.70 River Falls, WI

CLASS AAAA
66.25 Chippewa Falls, WI

Waukesha Northstars Bandfest (WSMA)
-
Waukesha, WI
CLASS A
58.95 Cudahy, WI

CLASS AA
73.85 Greendale, WI
62.20 Merrill, WI
61.75 Sauk Prairie, WI

CLASS AAA
63.85 Fort Atkinson, WI
62.30 Waukesha South, WI
 EXH  Waukesha North, WI

Back Red Bar Top

Saturday September 20th
Cumberland Northern Light CLASSic (WSMA)
-
Cumberland, WI
FESTIVAL CLASS (Ratings only)
Hudson, WI
Spooner, WI
St. Croix Falls, WI

CLASS A/AA
72.10 Minnetonka, MN
71.15 Champlin Park, MN
68.55 Baldwin-Woodville, WI
65.45 Antigo, WI
61.75 Portage, WI
 EXH  Cumberland, WI

CLASS AAA
81.25 Irondale, MN
76.90 River Falls, WI

Germantown Marching Band Madness (WSMA)
-
Germantown, WI
Festival Ratings

Brown Deer, WI
Cedarburg, WI
Fond du Lac, WI
Franklin, WI
Germantown, WI
Sussex Hamilton, WI
Wauwatosa East, WI

Waseca Marching CLASSic (IND)
-
Waseca, MN
Parade
CLASS A
65.2 New Richland-HEG, MN
58.2 Eagle Grove, IA

CLASS AA
71.9 Luverne, MN
71.8 Stewartville, MN
68.8 Lennox, SD
67.2 Pipestone Area, MN
 EXH Waseca, MN

CLASS AAA
79.0 Worthington, MN
76.3 Sioux Falls Washington, SD

SWEEPSTAKES: Worthington, MN

Field Show

Rained out...

Mukwonago Phantom Phest (WSMA)
-
Mukwonago, WI
CLASS AA
60.60 Sauk Prairie, WI

CLASS AAA
72.55 Waukesha North, WI

CLASS AAAA
57.10 Greenfield, WI
 EXH  Mukwonago, WI

Marshall Pursuit of Excellence (IND)
-
Marshall, MN
GOLD CLASS (1-50 musicians)
1. Sheldon, IA
2. Anoka, MN
3. Harrisburg, SD (tie)
3. West Lyon, IA (tie)

CRIMSON CLASS (51-75 musicians)
1. Hastings, MN
2. Andover, MN
3. Sibley-Ocheyedan, IA
4. Madison, SD
5. Huron, SD

NAVY CLASS (76-125 musicians)
1. Sioux Falls Roosevelt, SD
2. MOC-Floyd Valley, IA
3. Brandon Valley, SD
4. Brookings, SD
5. Aberdeen Central, SD
6. Sioux Falls O'Gorman, SD

IVORY CLASS (126+ musicians)
1. Sioux Falls Lincoln, SD
2. Bellevue West, NE
3. Eden Prairie, MN

SWEEPSTAKES CHAMPION
Rosemount, MN (Ivory Class)

Back Red Bar Top

Saturday September 13th
Rosemount Marching Band Festival (YIM)
-
Rosemount, MN
CLASS A
70.1 Minnetonka, MN
69.7 Hastings, MN
66.3 Champlin Park, MN
61.7 Coon Rapids, MN
55.3 Farmington, MN
54.5 ROCORI, MN

Soloist - Hastings
Drum Major - Minnetonka
Auxiliary - Minnetonka
Percussion - Minnetonka
Winds - Hastings

CLASS AA
74.2 Rochester Lourdes, MN
73.1 Waseca, MN
61.1 Chippewa Falls, WI

Soloist - Waseca
Drum Major - Rochester Lourdes
Auxiliary - Waseca
Percussion - Rochester Lourdes
Winds - Waseca

CLASS AAA
83.0 Irondale, MN
82.2 Eastview, MN
79.4 Millard West, NE
77.2 Marshall, MN

Soloist - Millard West
Drum Major - Eastview
Auxiliary - Irondale
Percussion - Eastview
Winds - Millard West

Back Red Bar Top

Saturday September 6th
Eastview Marching Festival (YIM)
-
Apple Valley, MN
CLASS A
63.4 Hastings, MN
63.0 Minnetonka, MN 
61.5 Champlin Park, MN
60.4 Andover, MN
57.3 Anoka, MN

Auxiliary - Minnetonka
Percussion - Hastings

CLASS AA
73.6 Waseca, MN
71.7 Grand Rapids, MN
67.5 River Falls, WI
67.4 Rochester Lourdes, MN
66.7 Sioux Falls Washington, SD

Auxiliary - River Falls
Percussion - Rochester Lourdes

CLASS AAA
83.7 Rosemount, MN
80.7 Eden Prairie, MN
79.0 Irondale, MN
75.2 Marshall, MN
64.0 Cumberland, WI
 EXH Eastview, MN (Exh)

Auxiliary - Rosemount
Percussion - Rosemount

Prairie Colors Festival (YIM)
-
Eden Prairie, MN
CLASS A
66.1 Minnetonka, MN
63.7 Hastings, MN
62.3 Champlin Park, MN
59.5 Andover, MN
56.2 Anoka, MN
51.2 ROCORI, MN

Auxiliary - Minnetonka
Percussion - Hastings
Winds - Minnetonka

CLASS AA
70.4 Grand Rapids, MN
69.8 Waseca, MN
65.8 Rochester Lourdes, MN
65.4 Sioux Falls Washington, SD

Auxiliary - Grand Rapids
Percussion - Grand Rapids
Winds - Waseca

CLASS AAA
80.4 Rosemount, MN
76.0 Irondale, MN
75.2 Marshall, MN
 EXH Eden Prairie, MN

All Captions - Rosemount

Back Red Bar Top






  http://www.worldofpageantry.com Copyright © 1996 - 2006 Email:  admin@worldofpageantry.com  

Site design and maintenance by Dave Schaafsma at Dave's Web Dynamics