World of Pageantry
http://worldofpageantry.com/forums/

Congrats Upland! / BOA National Semifinalists
http://worldofpageantry.com/forums/viewtopic.php?f=1&t=21743
Page 1 of 1

Author:  Hostrauser [ Fri Nov 14, 2014 6:59 pm ]
Post subject:  Congrats Upland! / BOA National Semifinalists

Congratulations Upland on advancing to tomorrow's national semifinals in Indianapolis! Only 35 of the 94 bands in attendance advanced. They are (listed as they were announced in random order):

Broken Arrow, OK
Marian Catholic, IL
Avon, IN
William Mason, OH
Carmel, IN
Castle, IN
Tarpon Springs, FL
Flower Mound, TX
Kennesaw Mountain, GA
Plymouth-Canton, MI
Union, OK
Bellbrook, OH
Walled Lake Central, MI
Ben Davis, IN
Wando, SC
Adair County, KY
Center Grove, IN
Lawrence Township, IN
Lake Central, IN
Dobyns-Bennett, TN
Owasso, OK
Lafayette, LA
Centerville, OH
North Hardin, KY
Reeths-Puffer, MI
Franklin, TN
O'Fallon Township, IL
Archbishop Alter, OH
Homestead, IN
Norton, OH
Upland, CA
Wakeland, TX
Milford, OH
Panther Creek, NC
Cary, NC

Author:  Hostrauser [ Fri Nov 14, 2014 8:25 pm ]
Post subject:  Re: Congrats Upland! / BOA National Semifinalists

SEMIFINALS Schedule for tomorrow:

7:00AM Milford
7:15 Bellbrook
7:30 Walled Lake Central
7:45 Norton
8:00 Archbishop Alter
8:15 Reeths-Puffer
8:30 North Hardin
8:45 Castle
9:00 Adair County
9:15 Broken Arrow
9:30 Lake Central
9:45 O'Fallon
10:00 Flower Mound
10:15 Avon
10:30 Dobyns-Bennett
10:45 Break
11:15 Franklin
11:30 Center Grove
11:45 Wando
12:00PM Marian Catholic
12:15 Owasso
12:30 Centerville
12:45 Homestead
1:00 Carmel
1:15 PCEP
1:30 Wakeland
1:45 Break
2:15 Kennesaw Mountain
2:30 William Mason
2:45 Lafayette
3:00 Lawrence Township
3:15 Tarpon Springs
3:30 Union
3:45 Upland
4:00 Cary
4:15 Ben Davis
4:30 Panther Creek

Author:  Hostrauser [ Fri Nov 14, 2014 8:28 pm ]
Post subject:  Re: Congrats Upland! / BOA National Semifinalists

How to analyze the Semifinals schedule...

The bands had the 22 highest scores from Prelims (in unknown order):
9:15 Broken Arrow
9:30 Lake Central
9:45 O'Fallon
10:00 Flower Mound
10:15 Avon
10:30 Dobyns-Bennett
11:15 Franklin
11:30 Center Grove
11:45 Wando
12:00PM Marian Catholic
12:15 Owasso
12:30 Centerville
12:45 Homestead
1:00 Carmel
1:15 PCEP
1:30 Wakeland
2:15 Kennesaw Mountain
2:30 William Mason
2:45 Lafayette
3:00 Lawrence Township
3:15 Tarpon Springs
3:30 Union

These bands had the 23rd-30th overall scores in Prelims (in unknown order):
8:15AM Reeths-Puffer
8:30 North Hardin
8:45 Castle
9:00 Adair County
3:45PM Upland
4:00 Cary
4:15 Ben Davis
4:30 Panther Creek

After the Top 30, the Top 2 from each class on each day must be represented. These bands were outside the Top 30 but advanced to meet class requirements:
7:00AM Milford
7:15 Bellbrook
7:30 Walled Lake Central
7:45 Norton
8:00 Archbishop Alter

Author:  Mark Stone [ Fri Nov 14, 2014 8:57 pm ]
Post subject:  Re: Congrats Upland! / BOA National Semifinalists

Congrats to all!

Author:  kevinfromthepit [ Sat Nov 15, 2014 4:23 pm ]
Post subject:  Re: Congrats Upland! / BOA National Semifinalists

Thanks for all the support! The organization is really proud of how much growth and improvement we've had all year!

Author:  Hostrauser [ Sat Nov 15, 2014 5:45 pm ]
Post subject:  Re: Congrats Upland! / BOA National Semifinalists

BANDS OF AMERICA GRAND NATIONAL SEMIFINALS RESULTS

Class A (school enrollment 1-600) (grades 10th-12th only)
1st Adair County H.S., KY
2nd Bellbrook H.S., OH
3rd Archbishop Alter H.S., OH
Outstanding Music Performance – Adair County H.S., KY
Outstanding Visual Performance – Adair County H.S., KY
Outstanding General Effect – Adair County H.S., KY

Class AA (school enrollment 601-1225)
1st Tarpon Springs H.S., FL
2nd Marian Catholic H.S., IL
3rd North Hardin H.S., KY
Outstanding Music Performance – Tarpon Springs H.S., FL
Outstanding Visual Performance – Tarpon Springs H.S., FL
Outstanding General Effect – Tarpon Springs H.S., FL

Class AAA (school enrollment 1226-1674)
1st Kennesaw Mountain H.S., GA
2nd Dobyns-Bennett H.S., TN
3rd Wakeland H.S., TX
Outstanding Music Performance – Kennesaw Mountain H.S., GA
Outstanding Visual Performance – Wakeland H.S., TX
Outstanding General Effect – Kennesaw Mountain H.S., GA

Class AAAA (school enrollment 1675 and over)
1st Broken Arrow H.S., OK
2nd Avon H.S., IN
3rd Carmel H.S., IN
Outstanding Music Performance – Carmel H.S., IN
Outstanding Visual Performance – Carmel H.S., IN & Avon H.S., IN
Outstanding General Effect – Broken Arrow H.S., OK

FINALS SCHEDULE (EST)
7:45 PM - Adair County (KY) (Class A Champion - Exhibition)
8:00 PM - Flower Mound (TX)
8:15 PM - Wando (SC)
8:30 PM - Kennesaw Mountain (GA)
8:45 PM - Homestead (IN)
9:00 PM - Tarpon Springs (FL)
9:15 PM - Avon (IN)
9:30 PM - Carmel (IN)
9:45 PM - Union (OK)
10:00 PM - Marian Catholic (IL)
10:15 PM - Broken Arrow (OK)
10:30 PM - Lawrence Township (IN)
10:45 PM - William Mason (OH)

Page 1 of 1 All times are UTC - 8 hours
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/